Nowy numer 39/2023 Archiwum

Kardynał Parolin zdziwiony tym, że Kijów i Moskwa nie wiedzą o misji w sprawie pokoju

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin wyraził w środę zdziwienie tym, że władze Ukrainy i Rosji oświadczyły, iż nie wiedzą o misji Stolicy Apostolskiej w sprawie pokoju. Poinformował o niej nieoczekiwanie papież Franciszek w niedzielę podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu w drodze z Budapesztu do Rzymu.

Papież rozmawiając z dziennikarzami ujawnił, że "trwa misja" Stolicy Apostolskiej w sprawie pokoju na Ukrainie, która - jak zastrzegł - nie została jeszcze publicznie ogłoszona.

Następnie zarówno władze w Kijowie, jak i Moskwie stwierdziły, że nic im o tym nie wiadomo.

Odnosząc się do tego kardynał Parolin powiedział dziennikarzom: "Misja pokojowa będzie. Dziwi mnie, że Kijów i Moskwa powiedziały, że nie mają o tym wiedzy".

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zapytany o to, czy misja trwa, czy też odbędzie się, sprecyzował: "będzie".

Kardynał Parolin wyjaśnił zarazem, że nie ma z tą misją wspólnego obecność metropolity Antoniego, czyli numeru 2 w Patriarchacie Moskwy i całej Rusi, który przybył do Watykanu i w środę widział się z papieżem po audiencji generalnej.

"To spotkanie - dodał - wpisuje się w normalne kontakty, które są czasem, bo Antoni zawsze mówił, że są kontynuowane, a on jest trochę reprezentantem Patriarchatu".

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast