Nowy numer 46/2018 Archiwum

Różańce od więźniów

Osadzeni w kieleckim Areszcie Śledczym do świąt wielkanocnych wykonają 6 tysięcy różańców. Każdy z różańców jest dedykowany osobie zamordowanej podczas wydarzeń związanych z martyrologią narodu polskiego.

Jak poinformował KAI ks. kapelan Janusz Kazimierz Popielski SDB dotychczas więźniowie zrobili ich już ok. 4 tys. Każdy z takich różańców jest opatrzony identyfikatorem z nazwiskiem zamordowanej osoby: w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, w Powstaniu Warszawskim lub podczas innych wydarzeń związanych z martyrologią narodu polskiego, za którą obdarowany różańcem powinien się modlić – wyjaśnia kapelan.

Robienie więziennych różańców wiąże się z inicjatywą nieżyjącego kapelana Rodzin Katyńskich, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, realizowaną przez Fundację „Tuliano”, założoną przez Jana Tula. Ks. Janusz Kazimierz Popielski stwierdził, że zainteresowanie robieniem różańców nasiliło się w okresie Wielkiego Postu. Wykonują je zarówna mężczyźni jak i kobiety.

Jeden z więźniów, pan Andrzej podkreśla, że praca przy różańcach pomaga mu przetrwać trudne dni. Z kolei pan Janusz, ministrant z więziennej kaplicy twierdzi, że „posługa kapelana w więzieniu podtrzymuje wiele osób przy życiu i przestawienie ich na w kierunku Boga”.

W Wielkim Poście grupa 30 więźniów – zgodnie z regulaminem Aresztu Śledczego - uczestniczyła w piątek 25 marca w Drodze Krzyżowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z parafii Ducha Świętego w Kielcach oraz w nabożeństwie 26 marca poprowadzonym przez grupę Apostolatu Maryjnego z parafii św. Stanisława w Kielcach.

Kapelan wraz z osadzonymi przygotuje także Drogę Krzyżową w Wielki Piątek oraz rekolekcje emitowane przez radiowęzeł, które odbędą się w Wielkim Tygodniu. W Wielką Sobotę zostaną poświęcone pokarmy, wystawione przed cele.

W Areszcie Śledczym w Kielcach - największym więzieniu w okręgu krakowskim - przebywa aktualnie 1054 osób, w większości po wyrokach.

« 1 »
TAGI:

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy