GN 28/2018 Archiwum

Najstarsze zapisane "B"

Gliniana tabliczka odnaleziona w greckiej wsi Iklaina zawiera najstarszą inskrypcję w piśmie linearnym B, którym posługiwali się Grecy około 3,5 tys. lat temu. O odkryciu informuje serwis "National Geographic".

Tabliczka przetrwała do naszych czasów tylko dlatego, że przypadkowy pożar wypalił glinę, z której została uformowana.

Odkryto ją na terenie gaju oliwnego we wsi Iklaina, leżącej na Peloponezie w Grecji. Została zapisana przez skrybę pomiędzy 1450 a 1350 r. p.n.e. sylabicznym pismem mykeńskim.

Pismo mykeńskie, tzw. pismo linearne B, odczytane w 1953 r. przez Michaela Ventrisa i Johna Chadwicka, służyło Grekom do prowadzenia administracji w ośrodkach pałacowych. Najważniejszym z nich były Mykeny, którymi władał potężny władca Agamemnon, opisany w "Iliadzie" Homera.

W pobliżu Iklainy archeolodzy odkryli pozostałości pałacowych murów i tarasów z czasów mykeńskich. Na szczególną uwagę zasługiwał zaawansowany system odprowadzania wody - opisuje szef wykopalisk, Michael Cosmopoulos z University of Missouri-St. Louis.

Jednak archeologów najbardziej zaskoczyła tabliczka znaleziona podczas ostatniego sezonu wykopaliskowego. "Nie powinno jej tam być" - mówi archeolog. Przede wszystkim, nie znajdowano dotąd tak starych tabliczek. Poza tym tabliczki odkrywano w głównych ośrodkach pałacowych - wyjaśnia.

Mimo że w Iklainie znajdował się pałac, to pełnił on jedynie funkcję satelicką w stosunku do ośrodka w Pylos, siedziby innego bohatera "Iliady" - Nestora.

Tabliczka ma wymiary 2,5 na 4 cm. Inskrypcja zawiera czasownik dotyczący produkcji rzemieślniczej. Na rewersie znajduje się lista imion i liczby. Zazwyczaj tego typu tabliczki suszono na słońcu, tę ktoś wyrzucił do śmieci, które następnie spalił. Ogień utwardził glinę, dzięki czemu przedmiot zachował się do naszych czasów.

« 1 »

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama