GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Watykan planuje archiwizację dziedzictwa audiowizualnego

Watykan rozpoczyna prace nad zachowaniem i udostępnieniem audiowizualnych materiałów ważnych dla Kościoła. W tym celu po raz pierwszy zebrał się dziś komitet nowej fundacji Memorie Audiovisive del Cattolicesimo – Audiowizualne Archiwa Katolicyzmu.

Papież wyraził wsparcie dla tego przedsięwzięcia, podkreślając, że „z powodu zaniedbań, braku środków i wiedzy fachowej” Kościół już utracił znaczną część dokumentacji audiowizualnej ostatnich dwóch wieków. Dlatego pilnie trzeba temu zapobiegać.

Na czele nowo powołanej fundacji stanął ks. Dario Viganò, wicekanclerz papieskich akademii nauk i były prefekt Dykasterii ds. Komunikacji. Franciszek przyznał, że nowej instytucji udało się zaangażować najważniejsze instytucje archiwalne, filmowe i akademickie. Dodał, że przewiduje się możliwość powstania w przyszłości archiwum centralnego materiałów audiowizualnych Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła. W niedawnym wywiadzie, zamieszczonym we wstępie do książki ks. Viganò „Lo sguardo porta del cuore”, Franciszek podkreślał, że „żyjemy w czasach obrazu i ten rodzaj dokumentów stał się (…) trwałym uzupełnieniem pisemnej dokumentacji naszej historii. Co więcej, są to dokumenty z natury rzeczy uniwersalne, ponieważ przekraczają granice językowe i kulturowe, i mogą być natychmiast zrozumiane przez wszystkich".

Na spotkaniu inauguracyjnym nowej fundacji abp. Angelo Zani, archiwista i bibliotekarz świętego Kościoła rzymskiego, wskazał, że nowy organizm ma zasadniczo działać w podobnych ramach jak Biblioteka Watykańska, która „pełni zadanie gromadzenia i przechowywania bardzo bogatego dziedzictwa nauki i sztuki oraz udostępniania go uczonym poszukującym prawdy” [Praedicate evangelium, art. 243].

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast