Nowy numer 38/2023 Archiwum

Premier Morawiecki: Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska

Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jesteśmy integratorem, zwornikiem tych dwóch potężnych obszarów wolnego świata i chcemy nim w tym świecie wolnym być - powiedział w poniedziałek na antenie Radia Olsztyn premier Mateusz Morawiecki.

W rozmowie wyemitowanej przez Radio Olsztyn w poniedziałkowy poranek premier Mateusz Morawiecki odniósł się do przypadającej dziś 19. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. "Już jesteśmy w UE rzeczywiście długo i absolutnie nie chcemy być uważani za kraj drugiej kategorii, który jest młodym krajem Unii Europejskiej, jak niektórzy chcieliby nas określać" - powiedział premier i podkreślił, że "jesteśmy pełnoprawnym krajem Unii Europejskiej, który twardo walczy o swoje interesy".

Przeczytaj:  Dzień Flagi – świętujmy w biało-czerwonych barwach!

W radiowej rozmowie Mateusz Morawiecki podkreślił, że w obecnych warunkach geopolitycznych, zwłaszcza w kontekście wojny w Ukrainie "i komplikacji w innych częściach świata" nie można zapominać o tym, że "Unia Europejska jest ważnym filarem bezpieczeństwa w ramach większej konstrukcji bezpieczeństwa pod nazwą Pakt Północnoatlantycki".

"To właśnie najsilniejszy sojusz militarny w historii świata jest naszym dodatkowym, ale też i podstawowym, gwarantem bezpieczeństwa. Dodatkowym dlatego, że to my sami budujemy dzisiaj silną polską armię, bardzo dobrze uzbrojoną. Dzięki budżetowi państwa możemy kupować broń z zagranicy. Jest również podstawowym, ponieważ artykuł 5. NATO daje nam tę dodatkową kurtynę bezpieczeństwa przed ewentualnym agresorem" - argumentował premier.

Przeczytaj:  Polonia amerykańska uczciła ofiary Katynia, Smoleńska i deportacji na Syberię

"Unia Europejska jest jakby częścią tej szerzej rozumianej architektury bezpieczeństwa. Polska dba o to, i na to będę kładł nacisk, aby nie było takich niewłaściwych wypowiedzi, jak niektórych przywódców Unii Europejskiej, że NATO nie jest już może takie istotne. NATO jest kluczowe dla bezpieczeństwa, a Polska jest zarówno proamerykańska, jak i proeuropejska. Jesteśmy integratorem tych dwóch potężnych obszarów wolnego świata i chcemy nim w tym wolnym świecie być tym integratorem, zwornikiem" - powiedział premier Morawiecki i zapowiedział, że w poniedziałek wyrazi tę myśl na wspólnym wystąpieniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wspólne wystąpienie premiera i prezydenta z okazji rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej zaplanowane jest na godz. 14.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast