GN 43/2020 Archiwum

O "pokój i zgodę" między Ukraińcami

W obecności nowego zwierzchnika ukraińskich grekokatolików, arcybiskupa Światosława Szewczuka, papież Benedykt XVI modlił się w środę na audiencji generalnej w Watykanie o "pokój i zgodę w umiłowanym narodzie ukraińskim".

Po wygłoszeniu tych słów po ukraińsku Benedykt XVI zwrócił się po włosku do obecnego na Placu św. Piotra arcybiskupa Szewczuka: "Wasza świątobliwość, Pan powołał Ciebie na przewodnika tego szlachetnego Kościoła, cząstkę tego narodu, który ponad tysiąc lat temu otrzymał chrzest w Kijowie".

"Pewien jestem, że oświecony przez działanie Ducha Świętego przewodniczyć będziesz swojemu Kościołowi, prowadząc go w wierze w Chrystusa Jezusa zgodnie z jego własną tradycją i duchowością, w jedności ze Stolicą Piotrową, która jest widzialnym znakiem tej jedności i za którą tak wielu synów nie wahało się oddać nawet swojego życia"- mówił papież.

Wyraził również uznanie dla poprzedniego zwierzchnika grekokatolików z Ukrainy kardynała Lubomyra Huzara, który odszedł na emeryturę.

Po polsku papież pozdrowił delegację Polskiego Związku Niewidomych, który obchodzi 60-lecie swego powstania, a także dziennikarzy, przygotowujących się do relacjonowania wydarzeń związanych z beatyfikacją Jana Pawła II.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama