Nowy numer 49/2023 Archiwum

Katolicy najczęściej atakowani. Raport Laboratorium Wolności Religijnej

W 2022 r. w Polsce doszło do 130 naruszeń wolności religijnej. To mniej niż w rekordowym pod tym względem roku 2020, ale wciąż dużo.

Laboratorium Wolności Religijnej, działające w ramach Fundacji Pro Futuro Theologiae przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 2019 r. opracowuje doroczny „Raport przedstawiający przypadki naruszenia prawa do wolności religijnej w Polsce”. Znajdujące się w nim dane pochodzą z informacji podawanych w mediach lub zgłoszonych do laboratorium. Autorzy zastrzegają, że nie odnotowano w nim wszystkich przypadków, ponieważ niektóre nie docierają do opinii publicznej. Jednak raporty są opracowywane według tej samej metodologii, więc pokazują zmiany w występowaniu tego zjawiska.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego