Nowy numer 48/2023 Archiwum

Modlitwa za kapłanów. Duszpasterze i wierni przypominają naczynia połączone

– Gdy ktoś mi mówi: „Modlę się za księdza”, czuję się pokrzepiony i obroniony, mając dowód, że nie „cały świat” jest przeciwko nam – przyznaje ks. Łukasz Skołud MSF.

Często słyszymy osądzające księży komentarze, bo wielu utożsamia nas z grzechami homoseksualizmu, chciwości, pedofilii, popełnionymi przez niektórych z nas, i nie możemy nie czuć ciężaru tych oskarżeń – ks. Łukasz Skołud MSF opowiada o stanie swego ducha. Ksiądz Adam Gaca MSF przywołuje niedawno usłyszane słowa kogoś życzącego mu, żeby miał siłę wytrwać w trudnych dla Kościoła czasach. Pomyślał wtedy, że zawsze można narzekać na czasy, ludzi, mieszanie autorytetów z błotem, relatywizm i upadek wartości, ale jedyną realną trudnością w realizacji powołania jest własny grzech każdego. Dlatego tak ceni sobie modlitwę w swojej intencji, mając pewność, że duszpasterze i wierni przypominają naczynia połączone. Jedni bez modlitwy za drugich nie daliby rady nieść swoich powołań.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych