Nowy numer 42/2020 Archiwum

Benedykt XVI o duszpasterstwie rodzin

Duszpasterstwo rodzin zajmuje szczególne miejsce w ewangelizacji Kościołów lokalnych, krzewiąc kulturę życia i zabiegając o uznanie dla praw rodziny. Przypomina o tym Papież w liście do zgromadzonych w stolicy Kolumbii szefów komisji latynoamerykańskich episkopatów ds. rodziny i życia.

Trwające w Bogocie do 1 kwietnia spotkanie otworzył wczoraj przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Kard. Ennio Antonelli odczytał uczestnikom przesłanie Ojca Świętego i wprowadził w obrady poświęcone odnowie duszpasterstwa rodziny w ramach Misji Kontynentalnej prowadzonej według wskazań konferencji biskupów Ameryki Łacińskiej w 2007 r. w Aparecidzie.

„Z bólem zauważa się, jak rodziny są w coraz trudniejszej sytuacji wskutek raptownych zmian kulturowych, niestabilności społecznej, fal migracji, ubóstwa, programów edukacji banalizujących seks oraz fałszywych ideologii – pisze Benedykt XVI do latynoamerykańskich biskupów. – Wobec tych wyzwań nie możemy pozostać obojętni. W Ewangelii znajdujemy światło, by na nie odpowiedzieć i nie tracić ducha”. Papież zachęca do wysiłków, aby każda rodzina oparta na nierozerwalnym związku mężczyzny i kobiety była szkołą pokoju, a także środowiskiem z radością, odpowiedzialnie przyjmującym życie i chroniącym je od poczęcia do naturalnego kresu. Trzeba też wspierać rodziców w ich podstawowym prawie i obowiązku wychowania młodych pokoleń. Należy bez lęku ukazywać piękno oraz wzniosłe ideały i wymogi moralne życia w Chrystusie. „Ważna jest także współpraca ze wszystkimi ludźmi dobrej woli w obronie życia ludzkiego, małżeństwa i rodziny” – wskazuje Ojciec Święty biskupom Ameryki Łacińskiej.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama