Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wskazać im drogę do wolności

Lech Wałęsa powiedział w poniedziałek w Rzymie, że obecne rewolty w krajach arabskich "są być może kontynuacją wydarzeń 1989 roku". Podkreślił, że to Europa musi wskazać im drogę do sprawiedliwości i wolności.

W rozmowie z włoską agencją prasową Ansa Wałęsa mówił, że tak wtedy, jak i obecnie jest to "walka o wolność".

W 1989 roku "walczono tam, gdzie był system państwowy, to samo ubóstwo dla wszystkich i brakowało wolności" - zauważył były prezydent, wyrażając opinię, że w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie walka ta ma "inne oblicze", gdyż prowadzona jest przeciwko "systemowi wolnego rynku z nierównościami".

"Nowe technologie pozwalają ogarnąć świat, poznać niesprawiedliwości i prowadzić do walki" - oświadczył polski noblista, który w stowarzyszeniu prasy zagranicznej w Wiecznym Mieście wziął udział w prezentacji konkursu "Narzędzia Pokoju", ogłoszonego przez Fundację pod nazwą Dzieło Dzwonu Poległych z Rovereto, działającą na rzecz krzewienia pokoju.

"Europa ma za zadanie wskazać nową drogę wszystkim tym, którzy o to proszą, mając bardziej zaawansowaną koncepcję sprawiedliwości i wolności" - ocenił Lech Wałęsa. "W samej Europie czekają nas też raczej trudne zakręty do pokonania" - zastrzegł były prezydent, podając przykład niedawnych niepokojów w Grecji. "To grozi, że sytuacja stanie się bardziej złożona" - ocenił.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama