Nowy numer 17/2024 Archiwum

„Ten Bryll ma styl”. Biografia Ernesta Brylla to opowieść o serdecznym człowieku renesansu

Ernest Bryll sam nazywa siebie „pisarzem niedzielnym”, ale lektura tej książki każe w nim widzieć raczej człowieka renesansu. A przede wszystkim osobę niezwykle serdeczną, życzliwą, skracającą dystans.

Stworzenie biografii Ernesta Brylla to zadanie tyleż wdzięczne, co trudne. Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z autorem „Kolędy-nocki”, wie, jak świetnym jest gawędziarzem. Jego ciekawych opowieści, pełnych życiowej mądrości i snutych barwnym językiem, słuchać można godzinami. Z pozoru może się więc wydawać, że autor książki miał do dyspozycji „samograj”, który po delikatnej obróbce redakcyjnej mógł wypuścić w świat. Z drugiej jednak strony można sobie wyobrazić, z jakim ogromem materiału musiał mieć do czynienia znany dziennikarz muzyczny Dariusz Michalski, przygotowując pozycję „Ten Bryll ma styl. Opowieść o Erneście Bryllu”. Bo to przecież nie tylko podsumowanie 88 lat życia poety, ale cała panorama epoki, a właściwie kilku epok. Scalenie jej w zwartą opowieść, która ma swój rytm i porządek, musiało być dla autora sporym wyzwaniem. Udało się to jednak bardzo dobrze.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego