Dąbrowa Górnicza. W mieście być może powstanie mały reaktor atomowy Orlenu

Czy w Dąbrowie Górniczej powstanie mała elektrownia atomowa? Premier Mateusz Morawiecki wraz z prezesem spółki Orlen Danielem Obajtkiem wskazali miasto Zagłębia Dąbrowskiego jako jedną z siedmiu potencjalnych lokalizacji takich instalacji.

Dąbrowa Górnicza została wskazana przez premiera i prezesa spółki Orlen jako jedna z siedmiu wstępnych lokalizacji, w których mogłyby powstać małe reaktory atomowe. Przez najbliższe dwa lata wytypowane miejsca miałyby być badane i konsultowane z lokalną społecznością. Co na to sami mieszkańcy?

Tymczasem dąbrowski magistrat przyznaje, że póki co nie otrzymał informacji co do ewentualnego umiejscowienia elektrowni. - Mówi Piotr Purzyński z Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej:

Prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak zapowiedział wysłanie pisma do prezesa Orlenu, w którym zamierza zapytać: "kto, kiedy i w którym dokładnie miejscu przeprowadził badania geologiczne pod budowę reaktora".

Kolejna tego typu elektrownia miałaby powstać w bliskim sąsiedztwie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - we wsi Stawy Monowskie w gminie Oświęcim.

 

« 1 »

Marcin Iciek /Radio eM