Nowy numer 44/2020 Archiwum

2 kwietnia Kraków czyta Jana Pawła II

2 kwietnia w Krakowie, w kapitularzu klasztoru o. Dominikanów, odbędzie się kilkugodzinne czytanie tekstów Jana Pawła II. Chcemy przygotować Polaków do beatyfikacji papieża, przypominając jego nauczanie - mówią organizatorzy akcji z Instytutu Tertio Millennio.

Fragmenty papieskich encyklik i adhortacji, listy apostolskie i homilie czytać będą m.in. kard. Franciszek Macharski, siostra Anna Bałchan, Anna Dymna, Krzysztof Globisz, Jarosław Gowin, Stanisław Soyka i Krzysztof Ziemiec. Wybrane teksty podzielono na sześć bloków tematycznych, np. rodzina, młodzież, kultura.

"Wybraliśmy teksty poświęcone zagadnieniom, które były szczególnie ważne w papieskim nauczaniu i są ważne także dzisiaj. W każdym bloku tematycznym będą prezentowane trzy teksty - zarówno te bardziej znane, jak i takie, które niewielu z nas słyszało" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Paweł Kostecki z Instytutu Tertio Millennio.

Jak podkreśla Marta Maciszewska z Instytutu Tertio Millennio, beatyfikacja powinna być dla Polaków momentem autorefleksji i sprawdzianem, co zrobiliśmy z dziedzictwem Jana Pawła II. "Momentem, w którym społeczeństwo może nie tylko pokazać, że kocha, ale przede wszystkim zna Jana Pawła II" - mówiła Maciszewska.

"Jan Paweł II był bardzo charyzmatyczną i ciepłą osobą, potrafił sprawić, że ludzie wsłuchiwali się w jego słowa. Sześć lat po śmierci papieża jest nam trudniej dbać o to dziedzictwo, tak aby tą ciężką często filozofię ubrać w opakowanie atrakcyjne dla współczesnego człowieka, dlatego zdecydowaliśmy się na projekt, który zwróci uwagę nie na osobę Jana Pawła II, ale na jego nauczanie i to, co zostawił" - podkreśliła Maciszewska. "Staramy się zwrócić uwagę Polaków na to, co pisał, myślał i czego oczekiwał od nas Jan Paweł II, a nie tylko na to, że lubił jeździć na nartach i jakie były jego ulubione ciastka" - dodała.

Po każdym z bloków tematycznych nastąpi dyskusja. Na zakończenie w bazylice oo. Dominikanów odbędzie się koncert Stanisława Soyki, który wykona "Tryptyk rzymski".

W klasztornych krużgankach będzie można zobaczyć wystawę fotografii Stanisława Markowskiego "Ku wolności", a na stoiskach kilku wydawców kupić książki Jana Pawła II i o Janie Pawle II. Organizatorzy zapraszają wszystkich, także rodziny - dzieci będą mogły spędzić czas pod opieką wolontariuszy w sali zabaw.

Projektowi "Kraków czyta Jana Pawła II" towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy na rehabilitację 33-letniej Joanny Kosińskiej, mamy dwójki dzieci, która w sierpniu 2010 r. przeszła operację guza móżdżku.

Lekturę papieskich tekstów organizuje Instytut Tertio Millennio we współpracy z Kolegium Ojców Dominikanów w Krakowie, Wydawnictwem Michalineum i Duszpasterstwem Akademickim Beczka.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama