Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nie głosujmy na nieuczciwych

„Nie głosujmy na nieuczciwych” – w ten sposób można podsumować apel episkopatu Południowej Afryki przed wyborami samorządowymi. Głosowanie ma odbyć się w maju.

Biskupi zachęcają do udziału w nim wiernych, wskazując zarazem podstawowe zasady dotyczące politycznego rozeznania. Pierwszą z nich jest odpowiedzialność spoczywająca na wyborcy. Drugą jest ocena dotychczasowej działalności danego polityka czy partii w tym, co dotyczy dobra wspólnego i troski o najsłabszych w społeczeństwie. Jak przypominają biskupi, chodzi o rzeczy konkretne: Czy jesteśmy zadowoleni z tego, jak władze lokalne traktują nas i nasze potrzeby? Czy nasze ulice są czyste i bezpieczne? Czy mamy wodę i prąd?

Biskupi krytykują zarazem sposób funkcjonowania życia politycznego w RPA, który ukształtował się według stopnia determinacji w dążeniu do władzy, wpływów i bogactw, a nie według kryterium służby publicznej. Zwracają uwagę, że tendencja ta niszczy demokrację i sam kraj, bowiem prowadzi do korupcji i nepotyzmu ze szkodą dla dobra wspólnego. „Jeśli nadal będziemy głosować jak dotychczas, sami będziemy sobie winni, gdy nasze gminy popadną w ruinę” – napisali biskupi Południowej Afryki.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama