Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bahrajńska opozycja chce, by Kuwejt mediował w rozmowach z rządem

Największe w Bahrajnie ugrupowanie opozycyjne, szyickie Narodowe Stowarzyszenie Islamskie al-Wifak, chce, aby władze Kuwejtu mediowały w rozmowach z bahrajńskim rządem w celu zakończenia kryzysu politycznego - poinformowały w niedzielę kuwejckie media.

Delegacja z partii al-Wifak ma przybyć do Kuwejtu jeszcze w niedzielę - podał kuwejcki dziennik "al-Sijasa", powołując się na anonimowe źródła polityczne.

Wysłannicy bahrajńskiej opozycji mają spotkać się z kuwejckimi politykami, w tym z przewodniczącym parlamentu Dżasimem Muhammadem Abd al-Muhsinem al-Churafim.

Od wybuchu antyrządowych protestów 14 lutego w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło co najmniej 20 osób.

Opozycja domaga się przekształcenia kraju w rzeczywistą monarchię konstytucyjną, zapewniającą obywatelom większy wpływ na rządzenie. Chce też, by rodzina królewska zrezygnowała z uprawnień do stanowienia prawa i obsadzania wszelkich stanowisk politycznych, a także zajęła się kwestią dyskryminacji szyitów, stanowiących ok. 70 proc. ludności, przez rządzącą mniejszość sunnicką.

Opozycja na czele z ugrupowaniem al-Wifak zapowiedziała, że nie rozpocznie rozmów proponowanych przez następcę tronu dopóki rząd nie wycofa żołnierzy z ulic i nie uwolni więźniów. Przeciwnicy władz domagają się powołania rady, która przygotowałaby nową konstytucję.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama