Zapisane na później

Pobieranie listy

Przepyszne!

„No, ja to sobie popościłem! A wy, szaraczki?” – o. Joachim Badeni spoglądał z góry na braci. Pokora nie ma nic wspólnego z chlipaniem w rękaw i przepraszaniem za to, że się żyje.

Marcin Jakimowicz

dodane 12.04.2023 16:42

„Gdy byłem magistrem kleryków, to jedno z pomieszczeń na studentacie pełniło rolę śmietnika – opowiadał o. Joachim Badeni - Stały tam kubły na śmieci. Kazałem to miejsce wysprzątać i zamieszkałem tam. Malutkie okienko, nigdy nie było tam słońca, a ja chodziłem w skowronkach: «Patrzcie, jaki ja jestem wyrzeczony, jaki ze mnie asceta». I powiedzieli mi potem moi bracia dominikanie: «No, dlatego ojciec tam zamieszkał, bo nie było w klasztorze żadnej gorszej celi. To jest po prostu pycha». Rzeczywiście, mieli rację, bo ja sobie myślałem: «Stać mnie na to, a inny to by jęczał w takiej małej, ciemnej dziurze». To była moja pycha, a nie żadna asceza”. 

Innym razem dominikanin-arystokrata wspominał, że gdy po dniach surowego postu schodził do refektarza na śniadanie, patrzył na braci dominikanów z wyższością: „No, ja to sobie popościłem!. A wy, szaraczki?”.

Tak, nasza pokora jest znana w kraju i za granicą…

A jest ona stanięciem w prawdzie i nie ma nic wspólnego z ostentacyjnym chlipaniem w rękaw i przepraszaniem za to, że się żyje. „Co to znaczy być pokornym? – zapytałem przed laty ks. Kazimierza Orzechowskiego, aktora – Po prostu żyć, być sobą. Jeśli inni, widząc ciebie, zobaczą Boga, to łaska z nieba. Przejmowanie się sobą to zawsze będzie jakaś pycha, fałszywa pokora. Żyj. Bądź sobą. Bądź wolny. Jeśli będą cię krytykowali, nie szkodzi, to też ci dobrze zrobi. Nie musisz się tym tak przejmować. Nie musisz być żadnym pokazem, okazem”.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja