Nowy numer 17/2024 Archiwum

W Nim nadzieja - koncert pasyjny ze Świętego Krzyża

Tradycyjne pieśni pasyjne w nowych, ciekawych aranżacjach, świadectwa osób, świadczących miłosierdzie potrzebującym i refleksje Jana Pawła II czy o. Jana Góry tworzą poruszającą całość, wprowadzającą w misterium męki i śmierci Chrystusa. 

- Przez tradycyjne pieśni wielkopostne, ale również te powstałe w ostatnim czasie i nawiązujące do Wielkiego Postu, chcemy przypomnieć, że rozważanie tajemnic Wielkiego Tygodnia prowadzi do nadziei i radości zmartwychwstania. Jezus pojmany w Ogrójcu, więziony, biczowany i skazany na śmierć krzyżową rozpoczął w ten sposób ostatni etap dzieła zbawienia. Jego zwieńczeniem było zmartwychwstanie. Nie bez przyczyny znakiem zbawienia jest właśnie krzyż. Zbawiciel, który przez mękę na krzyżu pokonał śmierć do dziś ukazuje się nam w znakach, dając nadzieję w każdym czasie - piszą organizatorzy koncertu. 

Gospodarzem koncertu pieśni pasyjnych z bazyliki na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich był zespół Siewcy Lednicy związany od lat ze Spotkaniami Lednickimi. Wystąpili również: Krzysztof Cugowski, Skubas, Arka Noego, Alicja Węgorzewska, Janusz Radek, Siostry Melosik, ks. Maciej Czaczyk oraz Dana Vynnytska z Ukrainy. Finałem koncertu było przesłanie, że Miłosierdzie Boże, które objawiło się dzięki męce Chrystusa, jest największym darem od Boga i nadzieją dla świata, targanego przez grzech, wojny i nieszczęścia. Na początku koncertu wniesione zostały relikwie Drzewa Krzyża Świętego, którymi, na zakończenie, abp Wacław Depo pobłogosławił zgromadzonych.

 

W programie koncertu znalazły się tradycyjne polskie pieśni wielkopostne, jak choćby fragmenty „Gorzkich Żali”, „Krzyżu Święty nade wszystko”, „Wisi na krzyżu”, „Płaczcie Anieli”, „Dobranoc, Głowo Święta”, ale również utwory z repertuaru Siewców Lednicy, takie jak „Jezu, ufam Tobie”, „Jestem Twój, zbaw mnie, Amen!”, a także autorskie utwory Skubasa czy Arki Noego, jak również przejmująca, tradycyjna pieśń ukraińska „Stała pod krzyżem cierpiąca matka”.

W trakcie koncertu odtwarzane były także archiwalne nagrania, m. in. Jana Pawła II czy o. Jana Góry, a także krótkie świadectwa osób, które świadczą miłosierdzie wśród najbardziej potrzebujących. Muzyka, obraz, ilustracje taneczne i refleksje tworzą poruszającą całość, wprowadzającą w misterium męki i śmierci Chrystusa. 

 

Koncert został zarejestrowany w najstarszym polskim sanktuarium – klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na św. Krzyżu, sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Koncert można zobaczyć online:

https://vod.tvp.pl/programy,88/koncerty-odcinki,273941/odcinek-0,S01E00,396697

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy