Nowy numer 43/2020 Archiwum

PiS chce podwyższenia kryterium dochodowego

Podwyższenie kryterium dochodowego uprawniającego do zasiłku rodzinnego do 693 zł, a gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - do 831 zł, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa PiS, o którym w czwartek dyskutowali posłowie.

Obecnie zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł i 583 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

Zgodnie z proponowaną nowelizacją kryterium kwotowe zostanie zamienione na procentowo określoną wysokość w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę, którego wysokość co roku ogłaszana jest przez Radę Ministrów. Zgodnie z ta zasadą, wysokość kryterium w 2011 r. wyniosłaby 693 zł, a gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne - 831 zł.

Jak podkreśliła w imieniu wnioskodawców Elżbieta Rafalska (PiS), od wejścia w życie ustawy o świadczeniach rodzinnych w 2004 r. do końca 2010 r. kwota bazowa uprawniająca do uzyskania zasiłku rodzinnego nie była ani razu aktualizowana, mimo ustawowego zapisu o weryfikacji co trzy lata. Zwróciła uwagę, że 504 zł stanowiło w 2004 r. 61 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2011 r. jest to jedynie 36 proc. (obecnie minimalna płaca wynosi 1.386 zł).

Rafalska zwróciła uwagę, że co roku prawo do zasiłków tracą tysiące rodzin, choć ich sytuacja materialna nie poprawia się znacząco. Z roku na rok wypłaca się ich o kilkanaście procent mniej. W 2005 r. ich liczba wynosiła ponad 5 mln, w 2009 - już tylko 3,3 mln.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior przekonywał, że nie wiązać progów dochodowych uprawniających do świadczeń z płacą minimalną. "To nie znaczy, że jesteśmy przeciwko podwyższaniu kryterium dochodowego. Widzimy problem, mamy taką samą diagnozę. Nie ma wątpliwości, że mechanizm weryfikacji kryterium, który jest wpisany w ustawę o świadczeniach rodzinnych, nie jest właściwy i należy go zmienić" - mówił.

Podkreślił, że świadczenia i progi dochodowe nie powinny być połączone z wynagrodzeniem minimalnym, ale z kwestiami dotyczącymi utrzymania. Zapowiedział, że MPiPS zaproponuje coroczną waloryzację kryterium pokrywającą inflację. "To będzie nasza propozycja, z którą wyjdziemy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, gdy skończymy prace w resorcie" - dodał wiceminister.

Wszystkie kluby opowiedziały się za podjęciem dalszych prac nad projektem. PiS nie zgodził się jednak, by został on skierowany do sejmowych komisji polityki społecznej i rodziny oraz komisji finansów publicznych, a Stanisław Szwed (PiS) zgłosił wniosek, by skierować go jedynie do komisji polityki społecznej i rodziny. Wniosek ten zostanie poddany głosowaniu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama