Nowy numer 43/2020 Archiwum

Rozwiązaniem europejski monitoring

Przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego przy strukturach Unii Europejskiej zaproponował prowadzenie wspólnego rosyjsko-unijnego monitoringu prześladowań chrześcijan w krajach Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki.

Protojerej Antonij Iljin mówił o tym na forum Komitetu Rosja – Unia Europejska. Warto dodać, że rosyjskiej Cerkwi zależy na współpracy na tym polu, o czym otwarcie napisał ostatnio patriarcha Cyryl w urodzinowych życzeniach dla przewodniczącego Komisji, José Manuela Barroso.

W swoim wystąpieniu na obradach Komitetu ks. Antonij Iljin zaznaczył, że destabilizacja sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce stwarza poważne zagrożenie nasilenia radykalnych nastrojów grup islamistów, dla których charakterystyczne jest wykorzystywanie uczuć religijnych dla celów eskalujących nienawiść i przemoc skierowaną przeciwko ludziom należącym do tradycyjnych wyznań chrześcijańskich, zamieszkujących te ziemie od dwóch tysięcy lat. Podkreślił on, że najwyższe władze patriarchatu moskiewskiego wysoko oceniają rezolucję Parlamentu Europejskiego „O sytuacji chrześcijan w świetle obrony religii”. Wezwał członków Parlamentu Europejskiego do przeprowadzenia wspólnego z Rosją monitoringu sytuacji przestrzegania praw człowieka na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama