Zapisane na później

Pobieranie listy

Co zielonego na wielkanocny stół?

Wiele wiosennych roślin symbolizuje radość ze Zmartwychwstania Jezusa. Przy okazji niosą właściwości prozdrowotne. Jakie?

Katarzyna Widera-Podsiadło/Radio eM

|

GOSC.PL

dodane 08.04.2023 08:30
0

Zieleń jest nieodłącznym akcentem wielkanocnego stołu. Symbolizująca odradzające się życie, w sposób oczywisty nawiązuje do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Dlatego przystrajamy dom zielonymi akcentami, a na stole stawiamy rośliny, które bądź to są zimozielone, bo często o tej porze roku, kiedy wiosna nas nie rozpieszcza, jeszcze za oknem nie mamy wielkiego wyboru, bądź sami zasialiśmy szybkorosnące zioła.

Mirt to podstawa. Przystroimy tą rośliną koszyczki ze święconką, ale również położymy na stole. Towarzyszy człowiekowi od zawsze i w wierzeniach ludowych jest jedną z tych roślin, które chronią nasze domostwo. Wraz z bylicą bożym drzewkiem, zwany był darem bożym. Jest symbolem czystości, czy siły. Pierwsze perfumy, wytwarzane były z kwiatów tej rośliny. Ale mirt sprawdzi się również w kuchni, jako roślina przyprawowa, przy okazji zadziała przeciwzapalnie na nasz organizm, jest rośliną konserwującą, a smak np. mirtu cytrynowego jest o wiele ciekawszy niż trawy cytrynowej, dlatego warto go dodać do rozgrzewającej herbaty.

O rzeżuchę, czyli pieprzycę siewną powinniśmy byli zadbać na kilka dni przed Wielkanocą. Jeśli ma zdobić nasz stół, warto było ją wysiać w pojemniczku np. z ziemią, jeśli miała służyć również naszym sałatkom, to lepiej w kiełkownicy lub miseczce z nasączoną wodą ligniną czy watą. Drobne listki rzeżuchy, pośród których zwykle sadzamy malutkie kurczątka, wprowadzą radość, która przypomni nam o radości płynącej ze Zmartwychwstania Jezusa. Podobną symbolikę poniesie młody jęczmień, który jednak musi być wysiany nieco wcześniej niż rzeżucha. Przy okazji kiełki jęczmienia to bomba witaminowa, która pomoże w walce z wieloma chorobami.

Jeśli myśleć o świętach i pokoju, który one przynoszą, to można pomyśleć o oliwce. Coraz częściej u hodowców roślin możemy spotkać drzewka oliwne, które oprócz symboliki wejdą do naszego domu z oczywistymi wartościami prozdrowotnymi: zaparzony liść oliwy ma silne właściwości przeciwzapalne i blokuje wolne rodniki.

W wielkanocnej kuchni nie powinno też brakować ziół: majeranku, tymianku, estragonu, bazylii, które dodane do potraw wspomagać będą procesy trawienne. Należy jednak pamiętać, że zioła te dodajemy pod koniec gotowania, tak by wysoka temperatura nie zniszczyła ich właściwości i ukrytych w ich wnętrzu drogocennych związków.

O roślinach zielonych na wielkanocnym stole mówi w rozmowie z radiem eM Magdalena Mildner fitoterapeutka i zielarka:

Na stole wielkanocnym postawimy też kwiaty: żonkile, hortensje, w ogrodzie mogą radować sasanki, których ze względu na ochronę nie zrywamy. Kolory np. białej hortensji będą oddawały symbolikę czystości. Kwiaty możemy przyozdobić zimozielonymi roślinami np. bukszpanem. Ale również wrzos dobrze się sprawdzi, który był tradycyjnie zbierany i dawany na stół wielkanocnych oraz barwinek, czy brusznica. Rośliny zimozielone nawiązują w swojej symbolice do nieśmiertelności, zmartwychwstania i nadziei. Włożona do flakonu leszczyna również będzie symbolizować nadzieję, a przy okazji to roślina przynależna Matce Boskiej.

O symbolice roślin tradycyjnych więcej w rozmowie w radiu eM:

Jeśli ktoś podtrzymuje tradycje i stara się w symbolice roślin odnaleźć akcenty świąteczne, to z pewnością podobnie, jak w palmach, tak również na wielkanocnym stole umieści gałązki z baziami. W palmach owe gałązki symbolizowały sytuacje, gdy kapłanów i żołnierzy witano takimi właśnie gałązkami. Dodatkowo palma przewiązania czerwoną wstążeczką przypominała mękę Pana Jezusa. Bazie możemy też wykorzystać w kuchni. W dawnym ziołolecznictwie bazie wykorzystywano, by zaparzać je i podawać dzieciom, jako delikatny środek przeciwgorączkowy czy przeciwbólowy. Gdyby ktoś dziś pokusił się o takie zastosowanie bazi, to łyżkę stołową bazi zalewa 250 ml wody i daje do popijania. Bazie można również dodać do sałatki, choć ze względu na charakterystyczny smak nie każdemu może smakować.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..