Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jemen: Starcia sił pro- i antyprezydenckich

Gwardia prezydenta Jemenu Alego Abd Allaha Salaha starła się w czwartek w miejscowości Mukalla w południowej części kraju z jednostkami armii, popierającymi antyprezydenckie protesty.

Według lokalnych władz, ranny został pułkownik, ale nie wiadomo, po której stronie walczył.

W środę Salah, który rządzi Jemenem od ponad 30 lat, zaproponował przeprowadzenie wyborów głowy państwa do końca roku w celu zaspokojenia żądań demonstrantów, domagających się jego natychmiastowego ustąpienia. Tego samego dnia parlament zaakceptował wniosek prezydenta o wprowadzenie na 30 dni stanu wyjątkowego, dającego siłom bezpieczeństwa daleko idące uprawnienia. Przepisy przewidują też zawieszenie obowiązywania konstytucji, pozwalają na cenzurowanie mediów i wprowadzenie zakazu manifestacji.

W ostatnich dniach na stronę jemeńskiej opozycji przeszło wielu przedstawicieli armii i administracji, a nawet członków partii prezydenckiej.

Fala protestów w Jemenie została zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów: Zina el-Abidina Ben Alego i Hosniego Mubaraka.

 

 

« 1 »

Polecamy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama