Nowy numer 39/2023 Archiwum

Ratzinger na Wielkanoc

Od zmartwych-wstania zależy to, czy Jezus tylko był, czy również jest.

Kiedy sięgnęłam po nowość wydawnictwa Esprit pt. „Tylko Prawda. Moje życie u boku Benedykta XVI”, nie spodziewałam się, że we wspomnieniach arcybiskupa Georga Gänsweina o zmarłym papieżu seniorze odnajdę odniesienia do aktualnych wydarzeń, czyli… do Świąt Wielkanocnych! Tymczasem obok sporej dawki wiedzy na temat tego pontyfikatu autor książki przytacza myśli papieża seniora o znaczeniu zmartwychwstania Chrystusa. Jak zawsze myśli jasno wyrażone, oddające istotę sprawy. Myśli, które mogą nadać naszemu przeżywaniu Wielkanocy właściwy sens. Otóż, jak tłumaczył Benedykt XVI, zmartwychwstanie nie jest tylko jednym z wielu wydarzeń. To moment przełomowy. Kapitalnie to puentował: „Od zmartwychwstania zależy to, czy Jezus tylko był, czy też również jest”.

To zmartwychwstanie sprawiło, że Chrystus nie jest tylko postacią historyczną, że Wielki Tydzień i Wielkanoc to nie tylko wspomnienia wydarzeń, które miały miejsce dwa tysiące lat temu, że Eucharystia to nie tylko wspomnienie ostatniej wieczerzy, ale że Jezus żyje, a Jego męka i zmartwychwstanie dokonują się, jak głosił papież Leon Wielki, aż do końca świata. I to wszystko dzieje się w każdym czasie, każdego dnia. To dzięki zmartwychwstaniu Jezus Chrystus jest obecny w Kościele, w sakramentach, w miłości, także w ludzkim cierpieniu. Obecny nie tylko jako Bóg, ale jako Syn Boży wcielony. To szczególna obecność. Lektura książki arcybiskupa Gänsweina pokazuje, jak bardzo Benedykt XVI żył w świetle obecności Jezusa Zmartwychwstałego. I jak bardzo pragnął Go naśladować: „Naśladować Chrystusa oznacza iść za Nim, iść Jego drogą, odstąpić od swojej woli i przystosować się do Jego woli” – mówił papież. To bardzo inspirujące dla przeżywania obecnych świąt, które są nie tylko tradycją, historią, obrzędem, ale przede wszystkim spotkaniem z naszym Zbawicielem, który dziś powstaje z martwych dla nas i… w naszym życiu.

Niedługo przed śmiercią Benedykt XVI głosił publicznie: „Pozostańcie wytrwali w wierze! Jezus Chrystus jest naprawdę drogą, prawdą i życiem, a Kościół, ze wszystkimi swoimi ułomnościami, jest naprawdę Jego Ciałem”.

Czy może być piękniejsze przesłanie na Wielkanoc?•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Quantcast