Nowy numer 44/2020 Archiwum

Misrata: Koalicja unieszkodliwiła Kadafiego?

Samoloty zachodniej koalicji przeprowadziły w środę dwa ataki lotnicze na Misratę, gdzie znajdują się powstańcy, jak i siły rządowe Muammara Kadafiego - podała agencja Reuters, powołując się na mieszkańca tego libijskiego miasta.

"Sojusznicze samoloty uderzyły do tej pory dwukrotnie. O godzinie 0.45 i mniej niż dwie godziny temu. Siły rządowe od tego czasu nie wystrzeliły żadnych pocisków" - powiedział mieszkaniec o imieniu Saadoun przez telefon agencji prasowej.

Poinformował, że snajperzy Kadafiego ostrzelali miejscowy szpital, gdzie leżą ranni; co najmniej trzy osoby zginęły, a trzy są w stanie krytycznym. W wyniku akcji snajperów zginąć miały również dwie osoby w centrum miasta.

Według informatora Reutera pociski sprzymierzonych trafiły w bazę lotniczą na południe od Misraty, w której stacjonują siły wierne Kadafiemu.

Dzień wcześniej w ataku wojsk Kadafiego na Misaratę zginęło 17 osób, w tym pięcioro dzieci - poinformował lekarz z miejscowego szpitala.

"Wczorajszy dzień był katastrofalny. Mieliśmy wrażenie, że to już koniec. Było co najmniej 17 ofiar śmiertelnych" - powiedział pragnący zachować anonimowość lekarz z tego miasta leżącego 200 km na wschód od stolicy kraju, Trypolisu.

Zaniepokojenie atakami żołnierzy libijskiego dyktatora na Misratę wyraził w sobotę premier Wielkiej Brytanii, David Cameron.

W środę siły Kadafiego rozpoczęły bombardowanie znajdującego się w rękach powstańców miasta Zintan, położonego w odległości 90 km na południowy zachód od Trypolisu, przy granicy z Tunezją.

"Oddziały Kadafiego bombardują miasto od północnej strony. Nadchodzą ze wsparciem czołgi i pojazdy opancerzone. Apelujemy do sił zachodnich o ochronę cywilów" - powiedział agencji Reuters przez telefon mieszkaniec Zintan, Abdulrahman.

 

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama