Nowy numer 43/2020 Archiwum

Liga Arabska potępia zbrodnie w Jemenie

Przedstawiciele Ligi Arabskiej potępili we wtorek "zbrodnie przeciwko cywilom" w Jemenie oraz wezwali władze tego kraju, by odpowiedziały w pokojowy sposób na żądania uczestników protestów.

We wtorkowym komunikacie Liga wezwała władze w Sanie do "skoordynowanych działań, mających na celu zachowanie jedności narodowej i wolności wypowiedzi".

Przedstawiciele organizacji zaapelowali także o "dialog i użycie metod demokratycznych, by w sposób pokojowy wypełnić żądania narodu jemeńskiego".

W piątek przed stołecznym uniwersytetem w Jemenie siły bezpieczeństwa krwawo rozprawiły się z demonstrantami, zabijając ponad 50 osób i raniąc ponad 100.

W poniedziałek prezydent Jemenu Ali Abd Allah Salah, który rządzi od 32 lat, zapowiedział, że ustąpi z urzędu po wyborach parlamentarnych, które odbędą się do stycznia 2012 roku. W ostatnich dniach na stronę opozycji przeszło wielu przedstawicieli armii i administracji, a nawet członków partii prezydenckiej - Powszechnego Kongresu Ludowego.

Fala demonstracji w Jemenie została zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów: Zina el-Abidina Ben Alego i Hosniego Mubaraka.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama