Nowy numer 22/2023 Archiwum

Wzrasta liczba ofiar cyklonu. Może sięgnąć ponad 1200 osób.

Cyklon Freddy, który w marcu nawiedził kraje południowej części Afryki powodując zniszczenia, powodzie i osunięcia ziemi, w samym tylko Malawi mógł doprowadzić do śmierci ponad 1200 osób.

 

Te dramatyczne szacunki, podane przez malawijską policję i władze, wynikają z malejących nadziei na znalezienie ocalałych. Dotychczas w Malawi, epicentrum katastrofy, potwierdzono śmierć co najmniej 676 osób.

Departament zarządzania kryzysowego w Malawi twierdzi, że szanse na znalezienie pozostałych osób, ponad dwa tygodnie po katastrofie, są znikome.

Poszukiwania, z użyciem psów tropiących są wciąż kontynuowane. Największe zniszczenia dotknęły Blantyre. Policja i wojsko cały czas kontynuują poszukiwania. Nie wiadomo jak długo jeszcze potrwają. W relacji grup ratowniczych, wciąż  

„Jest jeszcze dużo do zrobienia” a ekipy ratownicze wciąż docierają do miejsc, które wcześniej były niedostępne - relacjonuje AFP.

Cyklon Freddy, który utworzył się u wybrzeży Australii, pokonał odległość ponad 8000 km ze wschodu na zachód Oceanu Indyjskiego, podążając zapętloną ścieżką rzadko rejestrowaną przez meteorologów.

Pod koniec lutego uderzył w Madagaskar i Mozambik, zawrócił, a następnie ponownie uderzył w te kraje w marcu jak i w Malawi, gdzie doprowadził do największej liczby ofiar. Prezydent Malawi, Lazarus Chakwera, ogłosił trwającą dwa tygodnie żałobę narodową. 

Cyclone Freddy: Rescue efforts under way in Malawi
Al Jazeera English
« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast