Nowy numer 11/2024 Archiwum

Noc Konfesjonałów. Czy spowiedź o 3 nad ranem jest lepsza od innych?

Trwa przynajmniej do północy, a w niektórych kościołach nawet do 6 rano. Poszczególne świątynie organizują ją w różne dni Wielkiego Tygodnia, ale najczęściej w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę. Noc Konfesjonałów odbywa się w tym roku po raz trzynasty.

Pierwszym celem jest przypomnienie albo uświadomienie duchowego wymiaru świąt Wielkiejnocy – tłumaczy ks. Grzegorz Adamski ze Szczecina, pomysłodawca Nocy Konfesjonałów. – Zewnętrzne przygotowania przesłaniają to, co w Wielkiejnocy najważniejsze: paschę, czyli przejście. W tym przypadku to przejście z grzechu do wolności, do łaski – dodaje. Jak mówi, większość penitentów to ludzie, którzy albo przed świętami byli zabiegani i dopiero w ostatniej chwili orientują się, że nie byli u spowiedzi, albo wracają na Wielkanoc z zagranicy, gdzie trudno było o spowiednika, albo po prostu chcą wyspowiadać się bez pośpiechu i świadomości, że ksiądz za chwilę musi pędzić do innych obowiązków. Nasi rozmówcy są zgodni, że choć w dzień sakrament jest dokładnie tak samo ważny, nocna spowiedź jest inna. – Żeby wyjść z domu, rezygnując ze snu, i przystąpić do sakramentu w nocy, trzeba być zdeterminowanym – zauważa ks. Adamski. – W czasie Nocy Konfesjonałów spowiadają się ludzie, którym bardzo zależy, sakrament ma dla nich duże znaczenie. To inna sytuacja niż na przykład w niedzielę podczas Mszy św., choć nie chcę powiedzieć, że jedna spowiedź jest lepsza, a druga gorsza.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora