Nowy numer 44/2020 Archiwum

Unia humanitarnie rozwiezie uchodźców

Ministrowie spraw zagranicznych "27" zgodzili się w poniedziałek na rozpoczęcie planowania unijnej operacji humanitarnej w Libii z wykorzystaniem zasobów wojskowych. Taka operacja ma służyć przede wszystkim ewakuacji z Libii uchodźców do krajów skąd pochodzą.

"UE jest gotowa dostarczyć pomoc humanitarną poprzez operację w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, by nieść pomoc na prośbę OCHA (oenzetowskiego Biura Koordynacji Pomocy Humanitarnej)" - brzmi przyjęta w poniedziałek deklaracja Rady ministrów spraw zagranicznych UE.

Jak powiedziały PAP źródła dyplomatyczne, planowanie operacji może potrwać około 10 dni; niewykluczone, że już na szczycie w czwartek przywódcy UE przyjmą koncepcję operacji i zatwierdzą jej dowódcę. Kraje będą mogły zgłaszać zasoby i środki, jakie mogłyby przeznaczyć na potrzeby operacji.

"Wszystko będzie zależało od oceny potrzeb i koordynacji z krajami sąsiednimi. Sztab wojskowy zdecyduje czy np. drogą morską czy lądową ewakuować danych uchodźców" - wyjaśnił dyplomata.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama