Nowy numer 21/2023 Archiwum

Benedyktyni z Tyńca przygotowali pierwszy polski przekład „Filokalii”, antologii pism duchowych z IV–XVII wieku

Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec podjęło się wysiłku wydania „Filokalii”, czyli największego zbioru tekstów z duchowości chrześcijańskiej. Cała „Filokalia” obejmuje pięć tomów. W najbliższym czasie opublikowany zostanie pierwszy tom (druga połowa kwietnia 2023 r.).

Czym w ogóle jest „Filokalia”? To największy i najbardziej znany zbiór pism w duchowości chrześcijańskiej. Obejmuje teksty z kilkudziesięciu pism blisko 40 autorów chrześcijańskich z okresu od IV do XVII wieku. Nie jest to zbiór wszystkich tekstów, jakie powstały w tym okresie, ale jest ich wyborem. „Możemy powiedzieć, że jest to wybór najpiękniejszych pism. Samo słowo »filokalia« znaczy bowiem »umiłowanie tego, co piękne«. Gdy ten termin odnosimy do książki, przyjmuje znaczenie »antologii«, czyli zbioru wybranych części” - wyjaśniają benedyktyni z Tyńca.

Czytaj też: Modlitwa serca

Pierwsze wydanie „Filokalii” powstało w 1782 r. w Wenecji. Przygotowali je św. Nikodem Hagioryta i św. Makary z Koryntu. W ich zamyśle lektura „Filokalii” ma dopomóc w prowadzeniu życia prawdziwie chrześcijańskiego.

W związku z wydaniem pierwszego tomu „Filokalii” przez Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC powstała nowa strona internetowa o tej publikacji: filokalia.pl. A tam podstawowe informacje o projekcie „Filokalia”.

Czytaj też: Odwieczna tęsknota w czasach szybkiego newsa. Co mówią Starcy?

„Filokalia” to szkoła duchowości, modlitwy i teologii. „Jeśli chcesz poważnie traktować życie duchowe, to »Filokalia« jest dla Ciebie. Jeśli chcesz budować swoją wiarę w oparciu o solidną duchowość, sprawdzoną przez wieki, to »Filokalia« jest dla Ciebie. Jeśli chcesz się nauczyć nowej formy modlitwy; modlitwy, na której nie musisz już myśleć, analizować i roztrząsać wielu spraw bez końca, ale po prostu być w obecności Boga, to »Filokalia« da Ci możliwość poznania modlitwy kontemplacyjnej. Jeśli w końcu chcesz coś dla siebie zrobić, coś zmienić na lepsze w swoim życiu, czegoś nowego się dowiedzieć, to »Filokalia« jest dla Ciebie” - przekonują benedyktyni.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast