Nowy numer 44/2020 Archiwum

Katalońscy biskupi o chrześcijańskiej tożsamości

25 lat temu katalońscy biskupi opublikowali głośny dokument „Chrześcijańskie korzenie Katalonii”. Aby uczcić tę rocznicę opublikowano nowy dokument „W służbie naszego narodu”.

Dokument składa się z pięciu rozdziałów, które dotykają takich kwestii, jak ocena „kolektywnej” tożsamości Katalonii, wkład chrześcijaństwa i Kościoła, świadectwo Antonio Gaudíego, „Święta Rodzina” (Sagrada Familia), wiara chrześcijańska, czy niektóre aktualne wyzwania. List zawiera też apel, aby żyć Ewangelią nadziei. Został opublikowany w serii „Documents del Magisteri” Konferencji Episkopatu Tarragony. Jest też dostępny w internecie (www.tarraconense.cat).

W 25. rocznicę dokumentu „Chrześcijańskie korzenie Katalonii” biskupi potwierdzają jego aktualność. Zwracają uwagę na jego trzy główne idee: wskazuje on na elementy, które tworzą tożsamość Katalonii; podkreśla owocną obecność wiary chrześcijańskiej i Kościoła w całej historii katalońskiej oraz potwierdza zaangażowanie Kościoła, który chce służyć tamtejszemu społeczeństwu. Głębokie zmiany społeczne i kulturalne, jakie zaszły w ostatnich latach, wymagają jednak nowych form ewangelizacji.

Biskupi potwierdzają swoją „głęboką miłość do kraju” oraz wolę, aby mu służyć, ponieważ czują potrzebę, by głosić mu osobę Jezusa Chrystusa i Jego Królestwo. Uznają podmiotowość i własne cechy narodowe Katalonii oraz bronią moralnej prawomocności opcji politycznych, które opierają się na szacunku wobec niezbywalnej godności osoby i narodów, a także szukają cierpliwie pokoju i sprawiedliwości.

Wiara chrześcijańska „nigdy nie była w naszej historii, i nigdy nie będzie, zwykłym sentymentalizmem, ani też ideologią bądź mitem, ale prawdziwą siłą, która przemienia osobę, kulturę i społeczeństwo – napisali katalońscy biskupi. – Obecność Papieża w Barcelonie i jego słowa w bazylice Świętej Rodziny pozwoliły odkryć współczesne świadectwo owocności chrześcijańskich korzeni w naszym społeczeństwie w osobie Antonio Gaudiego, genialnego artysty i wzorowego chrześcijanina”.

Episkopat wyraża pragnienie, aby wiara chrześcijańska była nadal dla Katalonii prawdziwym źródłem życia. Wskazują też na pewne zjawiska, które znacząco wpływają na społeczeństwo na początku XXI w. m.in. konsolidację demokracji, pozytywną laickość, różnorodność wartości, stylów życia i wierzeń, migrację, kryzys ekonomiczny, rodzinę i edukację oraz zagrożoną równowagę ekologiczną. Wzywają do głoszenia nadziei wszystkich, a szczególnie świeckich, którzy mają obowiązek i prawo, aby uczestniczyć w życiu publicznym zgodnie z kryteriami etycznymi, które wypływają z ich wiary i ducha Kościoła.

Dokument natychmiast odbił się szerokim echem w Hiszpanii. Media zinterpretowały go w ten sposób, że „biskupi promują kataloński nacjonalizm oraz dążenie do niepodległości Katalonii”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama