Nowy numer 21/2023 Archiwum

Francja: w południowo-wschodniej części kraju połowa stacji benzynowych nie ma paliwa

Połowa stacji benzynowych w departamencie Delta Rodanu (w południowo-wschodniej części kraju) została w poniedziałek dotknięta brakami paliwa - poinformowała agencja AFP.

Również w sąsiednich departamentach obserwuje się sięgające kilkudziesięciu procent braki, związane ze strajkami we francuskich rafineriach. Jednak w pozostałych regionach sytuacja jest na ogół stabilna - dodała agencja.

Protesty utrzymują się również w innych sektorach francuskiej gospodarki.

Pracownicy komunalni w stolicy, których trwający od dwóch tygodni strajk przyczynił się do zalegania stosów śmierci w Paryżu, kontynuują swój protest przeciwko reformie emerytalnej.

W Rennes na północnym-zachodzie Francji protestujący przeciwko reformie emerytalnej zablokowali ruch w wielu punktach miasta. Policja poinformowała, że około południa blokady zostały zniesione. Z powodu uszkodzeń na niektórych drogach obowiązują ograniczenia prędkości.

Ponadto Francuski Urząd Lotnictwa Cywilnego (DGAC) poprosił linie lotnicze o odwołanie 20 proc. lotów w Paryżu-Orly i Marsylii-Provence we wtorek i środę z powodu strajku kontrolerów ruchu lotniczego.

Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, będzie w poniedziałek głosować nad dwoma wnioskami o wotum nieufności dla rządu złożonymi przez opozycję.

Głosowanie w parlamencie to odpowiedź na przyjęcie w zeszłym tygodniu przez rząd reformy emerytalnej z wykorzystaniem art. 49.3 konstytucji, która pominęła głos Zgromadzenia Narodowego. Opozycja oskarża prezydenta Emmanuela Macrona i premier Elisabeth Borne o działania sprzeczne z demokracją.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast