Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

RPA: Rzecznik prezydenta o wizycie Putina w Pretorii po orzeczeniu MTK: jesteśmy świadomi naszych zobowiązań prawnych

Rzecznik prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy, odnosząc się do spodziewanej wizyty Putina po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTK) nakazu aresztowania rosyjskiego przywódcy, powiedział w niedzielę, że Republika Południowej Afryki jest świadoma swoich zobowiązań prawnych.

"Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami" - powiedział rzecznik prezydenta Vincent Magwenya, którego cytuje agencja Reutera.

Putin ma odwiedzić RPA w sierpniu, aby wziąć udział w szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA - PAP).

Jako sygnatariusz Statutu Rzymskiego, RPA jest zobowiązana do aresztowania podejrzanych na swojej ziemi bez względu na ich status.

Południowoafrykański kraj podkreśla, że pozostaje bezstronny w konflikcie i wstrzymał się na przykład od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającą Moskwę do natychmiastowego wycofania swoich sił.

Wraz z 34 innymi krajami RPA wstrzymała się także od głosu w ONZ potępiającego aneksję przez Rosję ukraińskich terytoriów w październiku 2022 roku.

Wcześnie, w czerwcu 2015 roku ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odmówił aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, gdy uczestniczył w szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburgu, choć ciążył na nim wyrok MTK.

MTK wydał w piątek nakaz aresztowania Putina na wniosek prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, iż rosyjski przywódca jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze