Nowy numer 42/2020 Archiwum

Obrońcy Życia na Jasnej Górze

Około tysiąca osób z całej Polski zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 31. Pielgrzymka Obrońców Życia. Przedstawiciele tego środowiska opowiadają się m.in. za zakazaniem procedur in vitro i wytykają rządzącym brak odpowiedniej polityki prorodzinnej.

"W przesłaniu z obecnej pielgrzymki na Jasną Górę podkreślamy parę spraw. Po pierwsze, mówimy o in vitro, przypominamy, że ta procedura powinna być zakazana i apelujemy do posłów o przyjęcie stosownej ustawy" - wyjaśnił cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry prezes Polskiej Federacji Obrony Życia Paweł Wosicki

"Mówimy o braku polityki prorodzinnej, która z roku na rok jest coraz bardziej dotkliwie odczuwalna przez rodziny, szczególnie przez rodziny wychowujące dzieci, gdzie coraz trudniej związać koniec z końcem, a brak tej polityki na tle Europy jest rodzajem skandalu" - dodał Wosicki.

Według prezesa Polskiej Federacji Obrony Życia, środowisko obrońców życia jest coraz mocniej zróżnicowane - powstają nowe inicjatywy i nowe grupy działa. "Był czas, że byli to ludzie starsi, teraz widzimy bardzo dużo młodych ludzi, którzy przynoszą swoje inicjatywy. To cieszy, że wciąż nowe grupy, nowe osoby, młodzież garnie się i ma potrzebę manifestować swoją postawę" - zaznaczył Wosicki.

Centralnym punktem pielgrzymki była msza w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. W homilii abp Nowak mówił m.in., że "bronienie życia do końca jest obowiązkiem wszystkich ludzi wiary". "Zaniedbanie tego obowiązku grozi zniszczeniem ludzkości, katastrofą. Walka z życiem jest straszną wojną" - ocenił.

"To wielkie zadanie. () Aborcja, antykoncepcja, wszelkiego rodzaju działania przeciwko życiu są zawsze w zasadniczej sprzeczności z istotnym powołaniem człowieka. To nie jest coś drugorzędnego, na peryferiach. Laickie państwa tak by chciały przedstawić: niech sobie ludzie rządzą płodnością, seksualnością, miłością - oni są panami. Nie są panami - źródła tego są w Bogu" - zaznaczył arcybiskup.

Zwrócił uwagę, że "jeśli człowiek ograniczy się do wąsko pojętej rozumności, to wtedy sobie kombinuje, manipuluje, i po tym okresie mamy to straszne zniszczenie". "Co my mamy czynić? () Ludzie wiary modlą się, ale () za modlitwą musi iść działanie na rzecz życia, domaganie się - zwłaszcza w czasach wyborów - żeby życie ludzkie było szanowane. Jest w tym domaganiu się i miłość ojczyzny i przede wszystkim uklęknięcie przed Bogiem" - wskazał abp Nowak.

Pielgrzymka rozpoczęła się od spotkania w jasnogórskiej Sali Ojca Kordeckiego, gdzie jej uczestnicy wysłuchali wykładów m.in. ojca Raymonda de Souza z Australii "Antykultura śmierci a Ewangelia życia - relatywizm, dechrystianizacja i katolicka kontrrewolucja" oraz psychologa dr. Szymona Grzelaka "Do młodzieży: o miłości i seksualności".

Jak podkreślił współorganizator pielgrzymki oraz Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci dr Antoni Zięba, uczestnicy pielgrzymki dziękowali też w sobotę za beatyfikację Jana Pawła II, którego uważają za "największego obrońcę życia i praw rodziny w skali świata".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama