Nowy numer 43/2020 Archiwum

Samoloty francuskie są już nad Bengazi

Francuskie myśliwce pojawiły się w sobotę nad libijskim miastem Bengazi, aby nadzorować tamtejszą przestrzeń powietrzną - podała francuska telewizja BFM.

Według AFP, powołującej się na źródła wojskowe, nad niebem Bengazi - bastionu sił powstańczej Narodowej Rady Libijskiej - pojawiło się kilka myśliwców Rafale. Prezydent Sarkozy podczas szczytu potwierdził te doniesienia.

Jak podaje telewizja BFM, samoloty nie prowadzą obecnie ataków lotniczych, ale jedynie pilnują, aby siły Muammara Kadafiego nie łamały zakazu lotów nad Libią, przyjętego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Te same źródła podały, że myśliwce obleciały już w sobotę całe terytorium Libii, nie napotykając "żadnych problemów". Francuska misja zwiadowcza nad Libią ma potrwać przez całe popołudnie - dodała AFP.

Francuska agencja poinformowała też, że myśliwce wystartowały w sobotę po południu z bazy w Saint-Dizier, na północnym wschodzie Francji.

W sobotę, tuż przed rozpoczęciem nadzwyczajnego szczytu w Paryżu w sprawie Libii, nieoficjalne źródło dyplomatyczne podało, że mocarstwa mogą rozpocząć uderzenia militarne na Libię jeszcze tego samego dnia zaraz po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu. Według tego samego źródła, w pierwszych atakach lotniczych na bazy Kadafiego mogą wziąć udział Francja, Wielka Brytania i Kanada, później do operacji mają dołączyć Stany Zjednoczone, a potem państwa arabskie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama