Nowy numer 43/2020 Archiwum

Rezolucja ONZ to "jawny kolonializm"

Libijski dyktator Muammar Kadafi powiedział w piątek, w nagranym programie wyemitowanym przez telewizję Al Dżazira, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Libii to "jawny kolonializm" - podała telewizja Al Dżazira.

Kadafi powiedział też, że nie ma usprawiedliwienia dla rezolucji ONZ.

"To jawny kolonializm (...) Będzie to miało poważne konsekwencje dla Europy i (regionu) Morza Śródziemnego" - dodał.

"Musi być bezpieczna przestrzeń powietrzna lub nawigacja morska, w każdym przypadku. W 2011 roku oni nas kolonizują, masakrują i narzucają jedną strefę (powietrzną - PAP) bez lotów po drugiej i jeden atak wojskowy po drugim. Czym jest rasizm? Czym jest nienawiść?" - kontynuował Kadafi.

Nie wiadomo gdzie libijski dyktator nagrał te wypowiedź; Al Dżazira poinformowała, że Kadafi wygłosił te uwagi w piątek, tuż po udzieleniu odpowiedzi ONZ przez libijskiego ministra spraw zagranicznych Musę Muhammada Kusę.

Libijski wiceminister spraw zagranicznych Khaled Kaaim oskarżył w nocy z piątku na sobotę powstańców o próby zerwania zawieszenia broni. Bojownicy mieli zaatakować siły rządowe około 80 km na południe od Bengazi.

"Armia nie podejmuje przeciw nim żadnych działań, ponieważ nie chcemy pogwałcić zawieszenia broni" - powiedział Kaaim.

"Dlatego też międzynarodowi obserwatorzy powinni pojawić się jak najszybciej, w przeciwnym przypadku oskarżeniom i kontr-oskarżeniom nie będzie końca" - dodał Kaaim.

Wcześniej w piątek o zerwanie zawieszenia broni oskarżyła stronę rządową ambasador USA przy ONZ Susan Rice.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama