Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Hiszpania: właściciele psów muszą odbyć obowiązkowe szkolenia

Osoby, które zamierzają posiadać w domu psy, będą zobowiązane do odbycia wcześniejszego kursu z zakresu opieki nad tymi zwierzętami - wynika z zatwierdzonej w czwartek w Hiszpanii ustawy o ochronie zwierząt. Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu, przychyliła się do propozycji organizowania takiego kursu u weterynarzy lub za pośrednictwem internetu.

Przyjęta przez posłów ustawa o ochronie zwierząt przewiduje zwiększenie wymagań wobec opiekunów domowych pupilów. Nie będą oni mogli zostawić w domu psów na okres dłuższy niż jeden dzień, zaś kotów powyżej 3 dni.

Nowe przepisy zakazują eksponowania w witrynach sklepów ze zwierzętami psów, kotów oraz fretek domowych. Po 12 miesiącach od nowelizacji przepisów zakaz ma objąć inne zwierzęta z wyjątkiem ryb, ptaków oraz gryzoni.

W nowej ustawie zabrakło stwierdzenia, które gatunki można uznać za zwierzęta domowe. Podczas debaty niektórzy posłowie wskazywali, że ustawa nie precyzuje, czy do grona tego można zaliczyć króliki oraz żółwie, często hodowane w hiszpańskich domach.

Zatwierdzone w czwartek przez Kongres Deputowanych przepisy, uwzględniające poprawki Senatu, wejdą w życie 1 września br.

Procedowaniu nowych przepisów towarzyszyły protesty obrońców psów myśliwskich, którzy domagali się objęcia większą ochroną chartów i psów innych ras używanych podczas polowań. Ostatecznie nie zostały one uwzględnione w nowej ustawie.

Obywatelski ruch "Nie dla polowań" (NAC) szacuje, że średnio w roku obywatele Hiszpanii porzucają ponad 150 tys. psów. Według kierownictwa tej organizacji fenomen dotyczy w szczególności chartów oraz innych ras psów myśliwskich po zakończeniu sezonu łowieckiego.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama