Nowy numer 44/2020 Archiwum

Sejm broni prześladowanych

Sejm przyjął w głosowaniu apel w sprawie intensyfikacji działań w obronie chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata. Posłowie zwracają się m.in. do prezydenta i premiera o zagwarantowanie swobody wyznania i wolności religijnej.

"W wielu miejscach świata nasilają się akty nietolerancji i prześladowań wobec chrześcijan. Prowadzą one do coraz tragiczniejszych skutków. Liczne tego przykłady znajdujemy szczególnie w państwach Azji i Afryki. Współczesna Europa również nie jest wolna od symptomów tego zjawiska" - napisano w apelu.

Jak podkreślono, Polska "z uwagi na swoją wielowiekową tradycję tolerancji wyznaniowej ma szczególny moralny obowiązek upominania się o wszystkich ludzi, których dotyka prześladowanie ze względu na wiarę, niezależnie od tego, gdzie to zjawisko występuje".

Dlatego Sejm "udziela poparcia niedawnym rezolucjom Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, a także stanowisku Rady ds. Zagranicznych Unii Europejskiej potępiającym wszelkie przejawy nietolerancji, dyskryminacji i przemocy wobec chrześcijan".

"Sejm zwraca się do prezydenta, premiera oraz wszystkich ludzi dobrej woli o intensyfikację działań mających na celu zagwarantowanie swobody wyznania i wolności religijnej zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka ONZ. Sejm oczekuje również, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie dołożą wszelkich starań na rzecz ochrony chrześcijan na całym świecie" - podkreślono w apelu.

Za apelem zagłosowało 384 posłów, nikt nie był przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Na początku stycznia w wyniku wybuchu bomby przed kościołem koptyjskim w Aleksandrii, na północy Egiptu, śmierć poniosło 21 osób, a 97 zostało rannych. Był to najpoważniejszy atak na chrześcijan w tym kraju od 10 lat. Ładunek wybuchowy eksplodował około pół godziny po północy, gdy wierni wychodzili ze świątyni. Według egipskich władz, ładunek zdetonował zamachowiec-samobójca.

Z kolei dwa miesiące wcześniej, pod koniec października, w wyniku zamachu Al-Kaidy na kościół w Bagdadzie zginęło około 50 wiernych. Atak spowodował exodus tysięcy chrześcijan z Iraku. Papież Benedykt XVI w orędziu na 44. Światowy Dzień Pokoju, obchodzony przez Kościół katolicki 1 stycznia napisał, że "chrześcijanie są w chwili obecnej grupą religijną, która cierpi najwięcej prześladowań z powodu swej wiary".

Na początku marca w Sejmie powstał parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania prześladowaniu i dyskryminacji chrześcijan na świecie. Tworzą go politycy wszystkich klubów parlamentarnych.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama