Nowy numer 22/2023 Archiwum

Włochy: Zamknięte kościoły po trzęsieniu ziemi

Wstrząsy wczoraj były na tyle silne, że z użytku zostały wyłączone - ze względów bezpieczeństwa - niektóre świątynie. Na przykład plebania i dzwonnica Pierantonio w Umbertide, a także kościoły Sant'Orfeto i Rancolfo w Perugii.

Po trzęsieniu ziemi służby przeprowadzają kontrole w kościołach i budynkach archidiecezji Perugia-Città della Pieve. Stwierdzono wiele uszkodzeń części konstrukcyjnych, co spowodowało wyłączenie obiektów z użytku.

Natomiast schronisko Villaggio Santa Caterina i kościoły parafialne w Solfagnano oraz w La Bruna zostały dopuszczone dla użytkowników i wiernych.

„W małym kościółku Madonna della Neve (Matki Bożej Śnieżnej) w Pian d’Assino odkryto drobne uszkodzenia i pęknięcia tynku, dlatego też został dla bezpieczeństwa wyłączony ze sprawowania kultu” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki. „Podobna sytuacja miała miejsce w tysiącletnim opactwie – bazylice mniejszej San Salvatore in Montecorona w Umbertide, gdzie w dwóch miejscach widoczne są pęknięcia z oderwanymi tynkami sklepienia centralnego, nad prezbiterium i ołtarzem oraz nawą. Ona także została czasowo wyłączona z użytku”.

Włochy: Zamknięte kościoły po trzęsieniu ziemi   Archidiecezja Perugia-Città della Pieve

Zespół parafialny w Cenerente – kościół, plebania i mieszkania – zostały uznane za niezdatne do użytkowania. Niektóre z mieszkających tam rodzin zostały ugoszczone przez inne struktury diecezjalne.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast