Nowy numer 22/2023 Archiwum

Euratom i 49 państw zaapelowało do MAEA o przywrócenie kontroli Kijowa nad Zaporoską Elektrownią Atomową

Europejska Wspólnota Energii Atomowej (Euratom) i 49 państw zaapelowało w czwartek do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) o przywrócenie kontroli Kijowa nad Zaporoską Elektrownią Atomową - powiadomił premier Ukrainy Denys Szmyhal. Tego dnia okupowana przez wojska rosyjskie elektrownia utraciła zewnętrzne zasilanie po atakach rakietowych wroga.

W odezwie do Rady Gubernatorów MAEA podkreślono, że sytuacja na terenie elektrowni będzie generowała zagrożenia dopóty, dopóki pozostaną tam rosyjscy żołnierze i pracownicy państwowego koncernu Rosatom. Rosja została wezwana do opuszczenia tego obiektu - oświadczył Szmyhal na Telegramie (https://t.me/Denys_Smyhal/4727).

Aktualizacja: Zaporoska Elektrownia Atomowa podłączona do sieci, odzyskała zasilanie dla własnych potrzeb

"W swoim oświadczeniu kraje (domagają się) również zaprzestania ostrzału ukraińskich obiektów energetycznych (przez siły rosyjskie). Zwracają też uwagę na znaczenie odzyskania przez Ukrainę kontroli nad wszystkimi obiektami jądrowymi (znajdującymi się) w granicach (kraju) uznanych przez społeczność międzynarodową. Tylko takie (działania) zapewnią (tym obiektom) bezpieczeństwo i niezakłóconą pracę" - podkreślił premier.

Inwazję Rosji na Ukrainę relacjonujemy na bieżąco: RELACJA

Jak dodał, wspierające Ukrainę państwa członkowskie MAEA "nalegają na pociągnięcie Rosji do odpowiedzialności za wielokrotne lekceważenie zasad bezpieczeństwa nuklearnego".

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, jest okupowana od początku marca ubiegłego roku. Na terenie obiektu stacjonują rosyjscy żołnierze, są tam też obecni pracownicy Rosatomu. W ostatnich miesiącach wojska agresora wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.W czwartek elektrownia została po raz szósty od początku wojny odłączona od zewnętrznych źródeł zasilania. Personel obiektu jest obecnie zdany tylko na awaryjne agregaty prądotwórcze.

Przeczytaj także: Ukraina: Zaporoska Elektrownia Atomowa odcięta od prądu w efekcie rosyjskich ataków

Po tym zdarzeniu dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi zaapelował o utworzenie wokół siłowni strefy ochronnej. "Za każdym razem ryzykujemy od nowa. Ale jeśli dopuścimy do tego, by tak było nadal, pewnego dnia nasze szczęście się skończy" - powiedział Grossi na posiedzeniu Rady Gubernatorów MAEA.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze

Quantcast