Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
logoSvg
  • Nowy numer
  • Kościół
  • Polska
  • Świat
  • Kultura
  • Nauka
  • Opinie
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Elbląska
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Więcej
    • Biblia
    • Liturgia
    • Serwisy specjalne
    • Smaki życia
    • Podcasty
    • Wideo
    • Galerie zdjęć
    • Quizy
    • Patronaty
    • Świętokrzyskie zaprasza
    • W stronę trzeźwości
    • Foto Gość
    • Archiwum GN
    • Historia Kościoła
    • Gość Extra
    • Prenumerata

Najnowsze Wydania

  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
www.gosc.pl → Wiadomości → Wiadomości z Kościoła → Bp Zieliński zasiadł na katedrze w Koszalinie

Bp Zieliński zasiadł na katedrze w Koszalinie przejdź do galerii

Ingres, cz. 1  
Bp Zbigniew Zieliński otrzymuje pastorał kard. nom. Ignacego Jeża. Karolina Pawłowska / Foto Gość
⏮ ⏪
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
  • Ingres, cz. 1
⏩ ⏭

4 marca biskup Zbigniew Zieliński uroczyście objął władzę w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

|

4 marca 2023 GOSC.PL

dodane 4 marca 2023
aktualizacja 4 marca 2023
FB Twitter
drukuj wyślij

Uroczysty ingres biskupa Zbigniewa Zielińskiego do katedry pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie odbył się 4 marca 2023 roku po jego blisko rocznej posłudze w tej diecezji w funkcji koadiutora. To historyczne wydarzenie poprzedziła o godz. 11 procesja z pobliskiego kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP. Wzięło w niej udział blisko trzydziestu biskupów, w tym abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski, abp Wojciech Polak – metropolita gnieźnieński i prymas Polski, abp Stanisław Gądecki – metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Licznie obecni byli duchowni katoliccy i innych denominacji chrześcijańskich, osoby konsekrowane i świeckie. Na ingres przybyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni wyższych, służby mundurowe.

Eucharystię rozpoczął symboliczny i najważniejszy moment ingresu, czyli przekazanie nowemu biskupowi diecezjalnemu pastorału przez jego poprzednika – biskupa seniora Edwarda Dajczaka oraz nuncjusza apostolskiego. Poprzedziło go odczytanie papieskiej bulli nominacyjnej z dnia 10 marca 2022 r. Ojciec Święty napisał w niej między innymi, że Zbigniew Zieliński jeszcze jako biskup pomocniczy w Gdańsku okazał się "ozdobiony odpowiednimi zdolnościami, umiejętnością pełnienia wielorakich dzieł i zdrową nauką". Franciszek zapewnił także o swojej modlitwie "aby Pan Bóg, tchnieniem Ducha Świętego, zechciał tak zjednoczyć lud diecezji z jego Biskupem w pełnieniu Jego dzieł, aby tenże lud stawał się coraz bardziej i bardziej jednym sercem i jedną duszą, to znaczy jednym ciałem w Chrystusie".

Bp Zieliński: Chcę uczyć się tego Kościoła

GOSC.PL DODANE 04.03.2023

Bp Zieliński: Chcę uczyć się tego Kościoła

- Staję przed Wami - Kościołem koszalińsko-kołobrzeskim - pełen dobrej woli, ale i pełen bojaźni wobec stojących przede mną zadań - powiedział bp Zieliński podczas ingresu do koszalińskiej katedry. 

Znaczące jest, że nowy, szósty już w historii młodej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej biskup, otrzymał pastorał jej pierwszego zwierzchnika – kard. nom. Ignacego Jeża.

Kolejnym ważnym gestem – podjętym przez nuncjusza – było poprowadzenie nowego biskupa diecezjalnego na jego katedrę. Wówczas podczas tzw. homagium poszczególne stany Kościoła wyraziły nowemu biskupowi cześć i posłuszeństwo poprzez gest podejścia przed niego i symboliczny uścisk. W ten sposób została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Na zakończenie liturgii w katedrze koszalińskiej odbyły się przemówienia uczestników ingresu, m.in. nuncjusza apostolskiego, reprezentanta Prezydenta RP, przewodniczącego KEP, przedstawicieli duchowieństwa, osób konsekrowanych i laikatu, ustępującego bp. Edwarda Dajczaka oraz Prezydenta Koszalina.

Oprawę muzyczną zapewniła wydarzeniu w katedrze diakonia muzyczna Ruchu Światło-Życie.

« ‹ 1 › »
Ingres - zakulisowo

Foto Gość DODANE 04.03.2023

Ingres - zakulisowo

Zapraszamy do unikalnej galerii zdjęć sprzed rozpoczęcia ingresu z katedralnej zakrystii, gdzie zgromadzili się biskupi biorący udział w wydarzeniu.​  
Ingres, cz. 2

Foto Gość DODANE 04.03.2023 AKTUALIZACJA 04.03.2023

Ingres, cz. 2

​​4 marca odbyło się uroczyste wprowadzenie bp. Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry.  
Ingres, cz. 1

Foto Gość DODANE 04.03.2023 AKTUALIZACJA 04.03.2023

Ingres, cz. 1

​4 marca odbyło się uroczyste wprowadzenie bp. Zbigniewa Zielińskiego do koszalińskiej katedry.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • BP ZBIGNIEW ZIELIŃSKI
  • DIECEZJA KOSZLIŃSKO-KOŁOBRZESKA
  • INGRES BP. ZBIGNIEWA ZIELIŃSKIEGO
  • KATEDRA W KOSZALINIE

Katarzyna Matejek Katarzyna Matejek

Polecane w subskrypcji

  • „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    • Polska
    „Pan Bóg mnie nie zostawi”. Po utracie obu rąk został mistrzem dryftu
    Przemysław Kucharczak
  • Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    • w ramach
    Trzy słowa i jedno spojrzenie. „Powołanie św. Mateusza” na obrazie Matthiasa Stoma
    Leszek Śliwa
  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    • kościół
    Wolni wśród niewolników. Beatyfikacja męczenników salezjańskich
    Ks. Tomasz Jaklewicz

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Gość Extra nr 02/2026
    Gość Extra nr 02/2026 Święty Piotr i jego następcy
  • Historia Kościoła nr 03/2026
    Historia Kościoła nr 03/2026
  • Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
    Mały Gość Niedzielny nr 05/2026
  • Księga fałszerstw Franka Fałszerza
    Księga fałszerstw Franka Fałszerza
  • Kościół ostatnich ławek
    Kościół ostatnich ławek
  • Radykalni
    Radykalni
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X