Nowy numer 47/2023 Archiwum

5 mln dolarów nagrody za przywódcę islamistycznej ADF

Stany Zjednoczone oferują nagrodę w wysokości do 5 milionów dolarów za informacje, które mogą doprowadzić do pojmania przywódcy rebeliantów powiązanych z Państwem Islamskim we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga.

Chodzi o Musa Baluku, obecnego przywódcę muzułmańskiej formacji ADF (Sprzymierzonych Sił Demokratycznych), odpowiedzialnej za masakrę tysięcy cywilów.

Baluku jest obecnym przywódcą Sojuszniczych Sił Demokratycznych, rebelianckiej grupy powstańczej w Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga.

Baluku objął dowództwo ADF po aresztowaniu w Tanzanii w 2015 r. jej byłego przywódcy, Jamila Mukulu. Baluku jest objęty sankcjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i Stanów Zjednoczonych za działalność terrorystyczną.

Niewiele wiadomo o jego wczesnym życiu. Prawdopodobnie urodził się pomiędzy 1975 a 1977 w dystrykcie Kasese w Ugandzie.

W przeciwieństwie do większości dowódców ADF, którzy wywodzą się grupy etnicznej Soga, Baluku pochodzi z Mukonjo.

Wcześnie został salafickim dżihadystą, służył jako imam w meczecie Malakaz w Kampali w Ugandzie. Był jednym z pierwszych członków ADF i jednym z głównodowodzących u boku Jamila Mukulu.

Po tym jak ADF opuściło tereny Ugandy, przenosząc się do Demokratycznej Republiki Konga, Mukulu mianował Baluku na liczne stanowiska w ADF, gdzie ten był m.in. główny sędzią wymierzającym kary tym, którzy naruszyli interpretację prawa szariatu przez grupę.

Baluku odpowiadał również za szerzenie ideologii ADF wśród nowych rekrutów.

Po aresztowaniu Jamila Mukulu, w Tanzanii w 2015 roku, Baluku zajął jego miejsce jako dowódca ADF i mianował się „szejkiem”.

W przeciwieństwie do swojego poprzednika, rozszerzył swój zasięg poprzez media społecznościowe w celu rekrutacji większej liczby zwolenników i publicznie doprowadził do sojuszu z ISIS i Al Szabab.

Głównym obozem ADF, na terenie DR Konga był tzw. „Camp Medina”, do czasu zajęcia go przez armię kongijską w styczniu 2020 r. Od lutego 2020 r. formacja przeniosła się  do „Camp Kajuju” w „Madina II”.

W relacjach tych co uciekli z formacji ADF, opublikowanych w raporcie z 2018 "Inside the ADF Rebelion" (https://www.insidetheadf.org/) Baluku jest postacią brutalną i porywczą, nakazującym porywanie dzieci, aby służyły jako dzieci-żołnierze. Jest też odpowiedzialny za masowe mordowanie cywilów przez plutony egzekucyjne.

Wiadomo również, że Baluku egzekwuje swoją władzę w ADF poprzez brutalne taktyki zastraszania, a egzekucje na podejrzanych dokonywane są przez ścięcie głowy lub ukrzyżowanie.

ADF powstała pierwotnie na terenie Ugandy, a od polowy lat 90-tych, obecna jest we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga.

W 2021 r. rebelianci dokonali ponownych ataków na terenie wschodniej Ugandy, co doprowadziło do wspólnej operacji sił kongijskich i ugandyjskich, w celu wytropienia ADF w kongijskich prowincjach Kiwu Północne i Ituri.

Ugandan, DR Congo soldiers in pursuit of ADF rebels in Ituri
africanews

Ambasada USA zwraca uwagę, że „pod dowództwem Baluku ta organizacja nadal zabija, okalecza, gwałci (...) porywa cywilów, w tym dzieci…”. W 2021 roku Departament Stanu uznał Baluku za „globalnego terrorystę”, a ADF za „organizację terrorystyczną”.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama