Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Kto rzuci kamieniem

Film „Opiekun” Dariusza Reguckiego nawiązuje do biblijnej historii Józefa i Marii.

Zgodnie ze starotestamentowym prawem Józef powinien wydać Marię na ukamienowanie. Co zrobi Robert, pierwszoplanowy bohater filmu, kiedy okaże się, że jego żona wikła się w romans z bogatym biznesmenem? Ich małżeństwo wydaje się nie do uratowania, oboje muszą podejmować decyzje, od których zależy ich przyszłość. Robert, który jest osobą niezbyt religijną, otrzymuje zlecenie na reportaż o ludziach, w których życie wkroczył św. Józef. W pewnej chwili Robert dochodzi do wniosku, że jego historia ma wiele wspólnego z ze św. Józefem. Ta historia wydarzyła się naprawdę, chociaż zmieniono nazwiska bohaterów.

W rozmowie z „Gościem Niedzielnym” reżyser powiedział, że zastanawiał  się czasem, jak zachowałby się w podobnej sytuacji. Czy postąpiłby jak św. Józef?  - Nie należy zapominać, że sprawiedliwość bez miłosierdzia jest okrutna… Mój film pyta o granicę miłosierdzia i co to dla każdego z nas znaczy kochać. – wyjaśnia Dariusz Regucki.

Film nie jest czystą fabułą, znajdziemy tu również wstawki dokumentalne, W filmie wypowiada  się m.in. abp Grzegorz Ryś, który porusza właśnie wątek sprawiedliwości i miłosierdzia.

Akcja „Opiekuna” rozgrywa się w Kaliszu, a  Narodowe Sanktuarium św. Józefa  jest scenerią wydarzeń, które w istotny sposób wpłyną na losy bohaterów.   W filmie zagrali znakomici polscy aktorzy, w tym Rafał Zawierucha, Radosław Pazura i Karolina Chapko.  W jednym z wątków miał pojawić się Jerzy Trela, ale zmarł przed rozpoczęciem zdjęć.

Opiekun, reż. Dariusz Regucki, wyk.: Karolina Chapko, Rafał Zawierucha, Cezary Pazura, Polska 2023, w kinach od 24 lutego

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy