Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Papież w rocznicę rosyjskiej agresji: Pozostańmy blisko udręczonej Ukrainy

Pozostańmy blisko udręczonego narodu ukraińskiego, który nadal cierpi i zastanówmy, czy zrobiono wszystko, co możliwe, aby powstrzymać tę absurdalną wojnę – zachęca dziś na Twitterze Papież. Franciszek przypomina, że pokój zbudowany na gruzach nigdy nie będzie prawdziwym zwycięstwem.

W rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę w Watykanie wyświetlono film „Kordon”. Dokumentuje on świadectwa niezwykłego człowieczeństwa na granicach kraju naszych wschodnich sąsiadów, które miały miejsce w pierwszych tygodniach wojny. Są to historie odzwierciedlające przede wszystkim doświadczenia ponad siedmiu milionów kobiet i dzieci szukających bezpiecznego schronienia m.in. w Polsce.

Po południu papież Franciszek wziął udział w projekcji filmu dokumentalnego „Wolność w ogniu: walka Ukrainy o wolność”( Freedom on Fire: Ukraine's Fight for Freedom), promowanego przez reżysera Evgeny'ego Afineevsky'ego w Nowej Auli Synodalnej – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

W sensie wzięło udział około 240 gości, osób potrzebujących, uchodźców i członków wspólnoty ukraińskiej w Rzymie, zaproszonych przez reżysera, którym towarzyszyli przedstawiciele stowarzyszeń niosących im pomoc oraz papieski jałmużnik, kardynał Konrad Krajewski.

Na zakończenie projekcji Papież Franciszek skierował do obecnych kilka słów i modlił się z nimi, prosząc Pana o uzdrowienie ludzkich serc, umysłów i oczu, aby „mogli dostrzec piękno, które uczyniłeś, a nie niszczyć", i zakończył prośbą: „zasiej w nas ziarno pokoju”.

Przed powrotem do Domu Świętej Marty Papież zatrzymał się, aby pozdrowić i porozmawiać z obecnymi, w tym z niektórymi osobami, których historie zostały opowiedziane w zaprezentowanym filmie dokumentalnym.

Przeczytaj:  Rok wojny: Co za nami, co nas czeka?

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama