Nowy numer 19/2024 Archiwum

Harcerz numer 1, rzecz o Andrzeju Małkowskim. Film, obok którego nie można przejść obojętnie

Niebywały sukces pierwszego dokumentalnego filmu o założycielu harcerstwa Polskiego Andrzeju Małkowskim. Tylko dziś w Dniu Myśli Braterskiej kilkanaście projekcji na terenie całej Polski.

Premiera filmu odbyła się 11 stycznia 2023 roku. Od tego czasu film był emitowany ponad sto razy razy w polskich środowiskach harcerskich, a także w Anglii, Szkocji, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Austrii, czy Ukrainie. Jak mówi współreżyserka i scenarzystka tej produkcji Maria Wilgus, niemal każdego dnia spływają kolejne zapytania o możliwość pozyskania pliku do emisji. Prezes Fundacji Na Dobro Harcerstwa Górnośląskiego podkreśla, że taki film był bardzo potrzebny. "Każda organizacja, każda firma ma swój mit założycielski i na takich postaciach wiele się buduje. Harcerstwo ma Andrzeja Małkowskiego, postać tę trzeba było atrakcyjnie pokazać, by istniała w pamięci i była żywa w świadomości młodego pokolenia." Wilgus - harcerka w trzecim pokoleniu - sama wiele lat działała w kierownictwie drużyn wodnych chorągwi śląskiej ZHP i ten czas wspomina jako wyjątkowy w swoim życiu. Podkreśla, że wartości przekazane jej jako harcerce procentowały przez całe życie, dlatego też w jej sercu zrodziło się pragnienie, by powstał taki film. "Dla mnie najważniejsze jest, że Andrzej Małkowski to harcerz numer jeden, pierwszy człowiek, który swoim życiem pokazał, a nie tylko powiedział, co to znaczy przestrzegać prawa i przyrzeczenia harcerskiego. To człowiek, w którego życiu w pełni zrealizowały się te wartości. To był z pewnością przywódca charyzmatyczny, który potrafił rozpalić serca młodych osób, co widać po ciągle rozwijającym się harcerstwie" - podkreśla Maria Wilgus. 

Współreżyser filmu Adam Turula (sam harcerz w drugim pokoleniu) przypomina, że pierwsze drużyny harcerskie, jakie powołał Małkowski, powstały w maju 1911 roku we Lwowie. Ruch szybko rozprzestrzeniał się po Polsce. "Wszystko to zaczęło się od 'przestępstwa' Małkowskiego, który wykazał się brakiem dyscypliny, działając w konspiracyjnych organizacjach młodzieżowych Eleusis czy Zarzewie i przez przełożonych został ukarany. Postanowiono wykorzystać jego znajomość języka angielskiego i przekazano mu do przetłumaczenia książkę Baden-Powella, twórcy i założyciela skautingu. Przetłumaczył i zachwycił się organizacją" - opowiada Turula. 

Film zobaczyć będzie można m.in. 22.02.2023 r o godzinie 18:15 w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej, Juliusza Słowackiego 27.

Więcej o filmie można dowiedzieć się na profilu facebooka: https://www.facebook.com/filmomalkowskim

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy