Nowy numer 49/2020 Archiwum

System jest stabilny

O kryzysie finansowym oraz o pożytkach i zagrożeniach, zamiany złotówki na euro z prezesem NBP Sławomirem Skrzypkiem rozmawia Andrzej Grajewski.

Sławomir Skrzypek (ur. 1963 r.) Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, magister nauk ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada m.in. dyplomy: MBA Uniwersytetu Wisconsin – La Crosse, oraz Business Management Uniwersytetu Georgetown. Od stycznia 2007 r. prezes NBP.

Andrzej Grajewski: Na rynkach finansowych kryzys, banki upadają, czy nasze oszczędności są bezpieczne?
Sławomir Skrzypek: – Kryzys nie dotyczy naszego kraju, choć zjawisko ma charakter globalny. Zaczęło się w USA, później turbulencje na rynkach finansowych przeniosły się do Europy, gdzie najsilniejsze konsekwencje odczuła Wielka Brytania. U nas sytuacja jest inna. Na świecie, w większości przypadków, mamy do czynienia z rozproszonym kapitałem giełdowym, u nas banki mają określonych strategicznych właścicieli, najczęściej w postaci dużych banków europejskich. Mają one wysokie kapitały, a wiele z nich zostało dokapitalizowanych w ostatnim okresie. Stoją za nimi również gwarancje narodowych rządów. Czyli jedynym ewentualnym scenariuszem, którego nie przewiduję, mogłaby być zmiana właściciela banku.

Zmiana właściciela nie będzie mieć negatywnych konsekwencji dla klientów banku?
– Absolutnie nie. Potencjalna zmiana właściciela oznacza tylko, że dany bank zostaje przejęty przez bank silniejszy i bardziej stabilny.

A jakie mają gwarancje?
– Nic nie stracą, ponieważ nasz system jest stabilny i czysty.

Co to znaczy?
– Podstawową przyczyną kryzysu są tzw. toksyczne aktywa, które w naszym systemie bankowym praktycznie nie występują. Jak twierdzi Komisja Nadzoru Finansowego, w polskich bankach były zaledwie śladowe ilości takich aktywów i nie mają one żadnego wpływu na ich kondycję. Problemem natomiast jest spadek wzajemnego zaufania banków do siebie, dlatego nie chcą one sobie pożyczać na dłuższe ter-miny niż jeden dzień. W skali mikro mogą się zatem pojawiać problemy z utrzymaniem bieżącej płynności przez niektóre banki. Może się więc zdarzyć, że jakiś bank w danym momencie będzie mieć problem z uzyskaniem środków na rynku międzybankowym.

Czyli nie może swym klientom wypłacać?
– Nie ma takiego zagrożenia. Ostatnio NBP uruchomił instrumenty w ramach Pakietu Zaufania, który umożliwia bankom pozyskanie zarówno środków złotówkowych, jak i walutowych, nawet do 3 miesięcy. Na takie wsparcie z naszej strony może liczyć każdy bank w Polsce. To pomaga odbudować zaufanie banków do siebie i likwiduje ich problemy w zarządzaniu płynnością.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się