Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Naukowcy zregenerowali niewydolne mysie nerki

W eksperymencie na myszach udało się odbudować nerki zniszczone w przebiegu ostrego uszkodzenia oraz przewlekłej choroby nerek. Wystarczyło zablokować jedną cząsteczkę ważną dla rozwoju stanów zapalnych.

Zespół ekspertów z Duke-NUS Medical School, National Heart Centre Singapore (NHCS), z kolegami z Niemiec pokazał, że wkrótce może stać się wykonalne odwracanie uszkodzeń nerek powstających w trakcie ostrej oraz chronicznej niewydolności.

"Niewydolność nerek to globalna epidemia" - zwraca uwagę prof. Anissa Widjaja, współautorka dokonania opisanego na łamach periodyku "Nature Communications" (https://www.nature.com/articles/s41467-022-35306-1).

"Singapur znajduje się na pierwszym miejscu na świecie, pod względem liczby przypadków przewlekłej choroby nerek spowodowanej cukrzycą oraz na czwartym, pod względem niewydolności nerek w ogóle" - informuje badaczka.

Ona oraz jej zespół sprawdzili wpływ cząsteczki o nazwie interleukina 11 (IL-11), o której wiadomo, że bierze udział w powstawaniu blizn w różnych organach, w tym w sercu, płucach, wątrobie, a także nerkach.

Według badaczy białko to może uruchamiać w nerkach kaskadę reakcji, które prowadzą do stanów zapalnych, zwłóknienia (powstawania blizn) oraz utraty funkcji narządu.

Zauważyli jednak, że przeciwciało neutralizujące IL-11 może temu zapobiec, a nawet spowodować cofnięcie się istniejących już uszkodzeń.

Wcześniejsze, podobne próby celowały w inną cząsteczkę, która wywołuje zwłóknienia nerek - transformujący czynnik wzrostu beta (TGF-ß). Niestety nie przynosiły one rezultatów.

"Odkryliśmy, że IL-11 jest szkodliwa dla funkcji nerek i uruchamia rozwój chronicznej choroby nerek" - donosi prof. Stuart Cook, jeden z badaczy.

"Pokazaliśmy także, że u myszy terapia skierowana przeciw IL-11 może leczyć niewydolność nerek, wycofywać toczącą się już przewlekłą chorobę nerek oraz przywracać ich funkcje przez promowanie regeneracji. Jest przy tym bezpieczna nawet przy długim stosowaniu" - mówi ekspert.

Podanie przeciwciała powodowało m.in. namnażanie się komórek uszkodzonych wcześniej przez chorobę.

"Przez wsparcie naturalnej zdolności nerek do regeneracji, prof. Cook i prof. Widjaja pokazali, że można przywrócić funkcje uszkodzonych nerek" - podkreśla prof. Thomas Coffman, światowej sławy nefrolog z Duke-NUS.

"Odkrycie to może całkowicie odmienić obecną sytuację, jeśli chodzi o leczenie przewlekłej choroby nerek - jednego z największych zagrożeń dla zdrowia w Singapurze i na świecie. Przybliża nas ono do realizacji obietnic medycyny regeneracyjnej" - podkreśla ekspert.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy