Nowy numer 18/2024 Archiwum

To już V edycja Górskiego Biegu Frassatiego! 20 lutego otwieramy zapisy

Spotykamy się nad brzegiem jeziora Międzybrodzkiego już 17 czerwca. Zobacz filmy z poprzednich edycji!

To już spory kawał historii polskich biegów górskich - pierwsza edycja organizowanego przez "Gościa Niedzielnego" Górskiego Biegu Frassatiego odbyła się w 2019 roku. Od tego czasu bieg niezmiennie cieszy się rosnącą popularnością i pomimo sporego kryzysu frekwencyjnego biegów górskich w Polsce, w minionym roku wydarzenie zanotowało rekord frekwencyjny - metę przekroczyło ponad 330 biegaczek i biegaczy. Impreza gromadzi na starcie zarówno amatorów biegania jak i najwyitniejszych polskich "górali". Dość wspomnieć, że "Frassatiego" wygrywali tacy zawodnicy jak Marcin Kubica, Dominik Tabor, Robert Faron, Adrian Bednarek, a wśród pań triumfowały dwukrotnie Urszula Paprocka i po jednym razie Paulina Tracz i Anna Arseniuk. Jednak Bieg Frassatiego to przede wszystkim spotkanie amatorów i miłośników aktywnego spędzania czasu w górach, ludzi, którzy tak, jak patron biegu, Pier Giorgio Frassati, chcą żyć, a nie wegetować, doświadczać piękna gór i przyjaźni z innymi ludźmi podzielającymi ich pasję. Dlatego na starcie stają młodzi i starsi, świeccy i duchowni, a w 2021 r. bieg ukończyła nawet startująca w habicie siostra zakonna. Zresztą od drugiej edycji w ramach wydarzenia rozgrywane są również Mistrzostwa Polski duchowieńśtwa w Biegach Górskich.

V Górski Bieg Frassatiego 17 czerwca, rejestracja od 20 lutego

Tegoroczna edycja odbędzie się tradycyjnie w połowie czerwca. Nad jeziorem Międzybrodzkim w Beskidzie Małym spotkamy się w sobotę 17 czerwca. Zapisy na bieg otworzymy w poniedziałek 20 lutego o godzinie 20:00. Do 10 kwietnia będzie obowiązywał pierwszy, niższy próg opłaty startowej. Zapisać będzie się można do 4 czerwca, chyba, że wceśniej zostanie wykorzystany limit 400 miejsc.

W zamyśle twórców Biegu, to wydarzenie ma mieć charakter przestrzeni spotkania - miejsca, w którym spotykają się wierzący i niewierzący, połączeni wspólną pasją do gór. Bieg gromadzi na starcie zarówno osoby wierzące, które przyjeżdżają tu właśnie ze względu na osobę patrona, a czasem są po prostu czytelnikami "Gościa" i osoby zupełnie nie związane z Kościołem, które wybierają Bieg Frassatiego, ze względu na wysoki poziom organizacyjny i przyjazną atmosferę.

- Górski Bieg Frassatiego to jedno z najciekawszych wydarzeń organizowanych przez katolickie media a zarazem świetnie zorganizowany bieg górski na najwyższym poziomie. Jako, że w szeregach naszej wspólnoty kilka osób jest zapalonymi biegaczami to nie mogliśmy pozostać obojętni na taką inicjatywę - mówi Robert Gawlak ze wspólnoty Miasto na Górze -  Uważamy, że łączenie pasji i wiary pozwala w jeszcze pełniejszy sposób oddać charakter życia razem z Bogiem. Z drugiej strony to także skuteczny sposób ewangelizacji, kiedy także osoby pozostające daleko od Kościoła mogą zobaczyć, że wiara i ciekawe życie pełne pasji wcale się nie wykluczają - podkreśla.

A jaka atmosfera towarzyszyła nam w pierwszych czterech edycjach biegu? Zobaczcie krótkie relacje filmowe z tamtych wydarzeń!

2019: Pierwsza edycja, czyli gorąco....

Górski Bieg Frassatiego 2019 - Best Of
Górski Bieg Frassatiego

W I edycji bieg ukończyło 292 uczestników, przy lejącym się z nieba żarze zwyciężył Marcin Kubica z Bielska-Białej, ustanawiając niepobity do dziś rekord trasy (1:40:21). Pierwszą rekordzistką i najszybszą kobietą tej edycji została Anna Arseniuk z Torunia z czasem 2:03:30.

2020: II edycja w cieniu pandemii

Bieg Frassatiego 2020 - Best of

Ze względu na pandemiczne obostrzenia impreza została przełożona z czerwcowego terminu na ostatnią sobotę września. M. in. w związku z restrykcjami trasa została skrócona o pierwsze 700 m. W pierwszej godzinie od wystrzału startera biegacze zmagali się z silną ulewą i wiatrem, by ostatecznie finiszować w promieniach jesiennego słońca. Wśród panów wygrał Robert Faron (1:41:00), a wśród pań debiutująca w GBF Urszula Paprocka (1:53:54). Jednocześnie był to pierwszy rok, w którym rozegraliśmy na trasie "Frassatiego" Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w Biegach Górskich. Tytuł wywalczył ks. Tomasz Szady.

2021: Powrót do normalności, powrót do upału

Górski Bieg Frassatiego 2021

Trzecia edycja odbyła się w warunkach podobnych do pierwszej: w potwornym upale, na pełnej, 21,7 kilometrowej trasie z metą nad jeziorem Międzybrodzkim. Zwycięzcy biegu - Adrianowi Bednarkowi - zabrakło do rekordu trasy niewiele ponad minutę - przekroczył linię mety po 1:41:45. Padł za to nowy rekord trasy pań - po raz drugi zwyciężyła Urszula Paprocka, która - tym razem na pełnej trasie - złamała barierę 2 godzin (1:59:05). W II ,mistrzostwach Polski Duchowieństwa tytuł obronił ks. Tomasz Szady. Przyznaliśmy wtedy również tytuł mistrzyni Duchowieńśtwa w Biegach Górskich - bieg w imponującym czasie ukończyła startująca w habicie s. Joanna Jeż.

2022: Rekord frekwencji i jeden z najmocniejszych sportowo biegów w Polsce

Bieg Frassatiego 2022
Gość Niedzielny

2022 rok nie był łaskawy dla imprez biegowych w Polsce. Skomplikowana sytuacja po pandemii i rosnące koszty nie tylko życia, ale też organizacji imprez wywołały spory kryzys frekwencyjny na większości biegów. "Frassatiemu" udało się pomimo tych trudności zgromadzić na starcie rekordową liczbę ponad 350 biegaczy, z których ponad 330 ukończyło rywalizację przekraczając linię mety. Frekwencja nie była jedynym rekordem, jaki padł tego dnia w Międzybrodziu: na starcie pojawiła się też wyjątkowo mocna stawka zawodników (wg rankingu ITRA najlepszej dziesiątki biegaczy był to jeden z najmocniej obsadzonych biegów górskich w Polsce w 2022 r.). Tak wielu, tak mocnych biegaczy sprawiło, że rywalizacja na całej długości trasy była bardzo zacięta i padły też rekordowe wyniki. Nowy rekord trasy ustanowił Dominik Tabor, ale również trzech kolejnych biegaczy osiągnęło czas lepszy niż dotychczasowy najlepszy wynik z 2019 r. Wśród pań również padł rekord, którego autorką była Paulina Tracz.
W mistrzostwach duchownych dominację ks. Tomka przerwał franciszkanin, br. Rafał Ciurej OFMCap z Piły.

Z kim zobaczymy się w tym roku na starcie?