Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ciepło, ciepło, gorąco

Z Andrzejem Zalewskim, popularnym radiowym komentatorem pogody, rozmawia Marcin Jakimowicz

Marcin Jakimowicz: Jakie będzie tegoroczne lato?
Andrzej Zalewski: – Zwariowane. Druga i trzecia dekada lipca będzie raczej chłodniejsza i pełna zaskakujących szybkich zmian. Sierpień spokojniejszy, ale też z dynamicznymi, częstymi zmianami pogody.

Ilu ludzi słucha takich Pana prognoz?
– Trzy miliony. Inni mówią nawet o sześciu. Prawda jest pewnie gdzieś pośrodku.
Mój znajomy wyciągał swoją babcię na spacer: zobacz, jest ślicznie, świeci słońce, ani jednej chmurki.

A ona na to: nie, bo pan Zalewski mówił, że będzie lało. I nie wyszła.
– Ha, ha, ha. Ostatnio dzwonił do mnie zafrasowany człowiek. Moja matka ma osiemdziesiąt sześć lat – mówi – jest zdrowa, czynna, ale gdy Pan mówi, że są złe warunki biometeorologiczne i ludzie chorzy na serce powinni uważać, to ona wchodzi do łóżka i nie można jej za Chiny wyciągnąć przez cały dzień…

Jak się Pan czuje w roli wyroczni? Jeśli rzuci Pan na antenie: w lipcu będzie lało, nie wyjeżdżajcie na urlop, to ludzie pakują walizki i ruszają do Chorwacji czy Włoch. I wtedy ci, którzy prowadzą w Polsce pensjonaty, pomstują na Pana…
– Wiem, wiem. Ale mam usprawiedliwienie: ja operuję niesłychanie bogatym materiałem porównawczym z ostatniego półwiecza. Przecież teraz prognoza pogody jest wszędzie. Każdy portal internetowy, wszystkie stacje telewizyjne mają swoje programy.

To dlaczego ludzie słuchają właśnie Pana?
– Może dlatego, że moja trafność jest wysoka? Przepowiadam nie tylko na dzień, dwa, ale na dłużej.

I prognozy są wiarygodne?
– Mądra nauka głosi, że sprawdzalne są prognozy na pięć dni, a potem to jest już loteria.

Czyli nie może Pan powiedzieć, czy na początku sierpnia będzie lało?
– Mogę z dużym prawdopodobieństwem.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także