Nowy numer 48/2020 Archiwum

Mówiłem o nauce Ewangelii

Z pastorem Åke Greenem ze Szwecji, oskarżonym o prześladowanie homoseksualistów, rozmawia Alicja Wysocka - "Wierzę, że wszystko, co przekazuje Ewangelia, jest słowem Bożym, mimo że czasem sam niektórych rzeczy nie rozumiem. W tym znaczeniu jestem więc fundamentalistą, ponieważ wierzę w słowo Boże zawarte w Ewangelii."

ALICJA WYSOCKA: Jak Pastor ocenia fakt postawienia go przed sądem za wyrażenie krytycznego stanowiska wobec homoseksualizmu?
PASTOR ÅKE GREEN: – Nasz kraj zaszedł daleko, i prokurator generalny, który oskarża mnie przed Sądem Najwyższym, twierdzi, że w ocenie homoseksualizmu nie powinienem posługiwać się Pismem Świętym, ponieważ ono mówi o bardzo starych sprawach, które nie mają odbicia w dzisiejszej rzeczywistości. Jest bardzo niepokojące, że najwyższy prokurator w kraju ma tego typu poglądy. Szwecja znalazła się więc w momencie, gdy nie chce już słuchać słowa Bożego. Chrześcijaństwo w Szwecji dopasowało się do struktur państwowych. Wiele lat temu w kazaniach powszechnie mówiło się, czym jest grzech. Obecnie to jest bardzo niepopularne.

Co jednak odpowiedziałby Pastor na zarzut, że jego interpretacja Pisma Świętego jest fundamentalistyczna, że nie ma w niej miejsca na Jezusowe przykazanie miłości?
– Bóg jest miłością. To oczywiste. Ale jest On również sprawiedliwy i żąda od nas posłuszeństwa. Nie można wybierać z Pisma Świętego tylko tego, co nam odpowiada, a resztę odrzucać lub przemilczać. Wierzę, że wszystko, co przekazuje Ewangelia, jest słowem Bożym, mimo że czasem sam niektórych rzeczy nie rozumiem. W tym znaczeniu jestem więc fundamentalistą, ponieważ wierzę w słowo Boże zawarte w Ewangelii.

Co, oprócz cytatów z Biblii, mówiących o homoseksualizmie, znalazło się w „oskarżonym” kazaniu?
– Kazanie wygłosiłem w czasie, gdy organizowano paradę gejów, dlatego spotkałem się z tak wielką krytyką organizacji homoseksualnych. Zwracałem uwagę na chorobę AIDS, która – jak podają wiarygodne źródła – najpierw pojawiła się w USA, wśród osób homoseksualnych. W moim kazaniu istotne jest też to, że homoseksualizm otwiera drogę na inne zachowania. Mówiłem więc, opierając się na wynikach badań, że pedofilia jest pewnym następstwem homoseksualizmu. Ostrzegałem przed dewiacjami seksualnymi, o których mówi Biblia – przede wszystkim zoofilią (sodomią). Na marginesie dodam, że niedługo po moim wystąpieniu Szwedzki Związek Weterynarzy wydał oświadczenie, że narasta zjawisko wykorzystywania seksualnego zwierząt.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama