Nowy numer 2/2021 Archiwum

Chce wyprowadzić nas z pustyni

Z arcybiskupem Alfonsem Nossolem o kardynale Josephie Ratzingerze.

Czy tak mocny akcent po-łożony przez Benedykta XVIw pierwszych przemówieniach na sprawę jedności chrześcijan, ekumenizmu można wiązać w jakiś sposób z zarzutami, które pojawiały się, że deklaracja „Dominus Iesus” zahamowała dialog ekumeniczny?
– „Dominus Iesus” musimy rozumieć w kontekście jego ówczesnej sytuacji jako prefekta Kongregacji Doktryny Wiary. On chciał podkreślić naukę Soboru Watykańskiego II, że pełnia Kościoła Chrystusowego trwa w Kościele katolickim. Ale gdy się zna jego wcześniejsze prace, to widać jego wielką ekumeniczną otwartość, i to długo przed encykliką „Ut unum sint”. Szczerze mówiąc, zbyt szczęśliwie sformułowana „Dominus Iesus” nie była. Były tam przypomniane sformułowania soborowe, ale nieco powyrywane z kontekstu, zwłaszcza dla wielu protestantów były one bolesne. Niektórzy katoliccy teologowie uważali, że „Dominus Iesus” byłby wspaniałym dokumentem, gdyby nie rozdział o ekumenizmie, który był bardzo krótki. O ekumenizmie nie da się tak krótko powiedzieć. Dlatego to wyszło tak „staccato”, tak ostro. Z homilii inauguracyjnej Benedykta XVI wynikało, że bez ekumenizmu nie sposób zrozumieć jego posługi. Musi nastać jedna Owczarnia i jeden Pasterz. Nie chodziło mu o to, że papież ma być tym Pasterzem, ale Jezus Chrystus. On – papież – ma pasterskie obowiązki, musi gonić za tymi owcami, szukać zabłąkanych, brać je na ramiona, przyprowadzać do owczarni.
Chciałoby się też powiedzieć: to nie jest ten Ratzinger. On uchodził za typ samotnika, człowieka cichego, niektórzy nawet mówili, że on przyjaciół nie potrzebuje, sam sobie wystarcza, a tu się okazała jego wyjątkowa otwartość. Zaskoczył wszystkich, wielu podkreślało, że to nie jest ten sam dawny Ratzinger, ale jeśli ktoś znał jego dawną teologię, to zauważa, że to jest właśnie ten sam Ratzinger! U niego to wszystko drzemało, a teraz musiał to tylko odpowiednio ukierunkować.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama