GN 2/2021 Archiwum

Chce wyprowadzić nas z pustyni

Z arcybiskupem Alfonsem Nossolem o kardynale Josephie Ratzingerze.

Czy pontyfikat Benedykta XVI może mieć znaczenie w procesie pojednania polsko-niemieckiego?
– Gdy na KUL-u kard. Ra-tzinger otrzymywał pierwszy w Polsce doktorat honoris causa, wygłosiłem laudację, w której powiedziałem, że nieprzypadkowo Jan Paweł II, pierwszy papież z rodu Lechitów, za najbliższego współpracownika obrał sobie kogoś z rodu teutońskiego. Mówiłem wtedy, że w tym jest jakieś przesłanie. A teraz można powiedzieć, że bez Jana Pawła II nie mielibyśmy Benedykta XVI. Myślę, że to jest wyjątkowe zamierzenie Bożej Opatrzności. W przeddzień inauguracji pontyfikatu, na spotkaniu ekumenicznym w Moguncji, powiedziałem Niemcom o tym, jak Polacy radośnie przyjęli wybór najbliższego współpracownika Jana Pawła II. Mówiłem też, że po wyborze nowego papieża możemy jednoznacznie stwierdzić, że teraz naprawdę II wojna światowa się skończyła.

Podczas inauguracji pontyfikatu Ojciec Święty, mówiąc o pustyni, podkreślił, że ludzkość znajduje się „w tak mizernej sytuacji”. Czy to oznacza, że Benedykt XVI pesymistycznie ocenia kondycję świata i Kościoła?
– Tak, Kościół jest na wirażu i Ojciec Święty zdaje sobie z tego sprawę. To jest trudna sytuacja dla Kościoła, ale z drugiej strony, przecież sytuacji dobrej dla Kościoła nigdy nie było. W centrum Kościoła jest Krzyż. Bez pójścia za Chrystusem ukrzyżowanym nie ma Zmartwychwstania. Tak zawsze było i będzie. Dziś młodzi ludzie boją się cierpienia, ofiary i stąd też mamy kryzys powołań kapłańskich. On sobie z tego zdaje sprawę, ale mimo wszystko patrzy w przyszłość Kościoła optymistycznie. Jesteśmy na tej pustyni, ale jego zadaniem jest – bo to mu Chrystus nakazuje – z tej pustyni nie tylko ludzi młodych, ale i starszych wyciągać, żeby sami nie zamykali się w granicach, które ich humanistyczne możliwości paraliżują. Te możliwości w ludziach tkwią, tylko trzeba się wyzwolić z „pustynnego” zacieśnienia.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama